Off cafe

Негламурозни правила за лет

На Инстаграм изгледа дека е „богзнае што”, и стварно, има една магија во тоа да си често на пат, затоа што правиш свашта, гледаш свашта и се мешаш со луѓе. Магијата малку како да паѓа во вода кога ќе...

Off cafe

Тешко е да се патува како инфлуенсер

„На 2 сантиметри од лицето имам игуана и не е баш пресреќна, како што не сум ни јас. Тој што се грижи за неа се обидува да ми ја стави на шеширот, кој очигледно не е доволно голем за...

Off cafe

Мрачната историја на очилата за сонце

Всушност, толку многу не биле јаки што во еден период ги врзуваат со сифилис. Со секс и грев, во време кога сексот и гревот ич не се атрактивни. Векови треба да поминат пред да ги фатат холивудски фаци, па...

Писма на читатели

Писма на препаркирани читатели

Веќе подолго време се паркирам во катната гаража Разловечко Востание, која е стопанисувана од АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката – Скопје. Оваа е таа катна гаража карши Соравиа...

Занимливости

Учете ги децата да пцујат

Онаа навика децата да бидат поштедени од светот на пцовките е сосема погрешна, тврди Ема Бирн која се занимава со вештачка интелигенција и неуронаука. Зад нејзините зборови се истражувања кои покажуваат дека пцуењето, меѓу другото, ја зголемува искреноста, го...

Фудбал

Двајца синови од иста фамилија победија во Лига на шампиони и Лига Европа

Браќата Ернандез се едни од најинтересните во фудбалска Европа. Родени се во Марсеј (Лукас е постар година ипол дена), и двајцата играат за француската фудбалска репрезентација. Тео Ернандез го носи дресот на Реал Мадрид а Лукас Ернандез трча во...

Фудбал

Како Чезаре му го покажал фудбалскиот пат на Паоло Малдини

Паоло Малдини не е истуркан со врски во Милан поради татко му, колку и да му завидувале многумина. Како почнал во нивната академија во 1978-ма и која е разликата кога тој се запишувал на фудбал за разлика од сега,...

Занимливости

Хамбургер е она без кашкавал, јасно?

Кога сред овие неверендинг срања околу Македонија (кои последниве месеци станаа неверојатно гадни и без усул) некаде на интернет ќе прочиташ животна исповед која започнува со: „40 години се расправам со продавачи дека хамбургерот е без кашкавал…“ … ти...