Bookbox статија

Кога Набоков си ги запишувал соништата за да види дали тие ја предвидуваат иднината

На 14 октомври 1964, додека живеел во хотел во Монтре, Владимир Набоков, кого долги години го мачело несоница, започнал необичен експеримент. Следејќи ги инструкциите од делото на британскиот филозоф Џон Дан, „Експеримент со времето“ (1927), тој во тек на...

Фудбал

Јунакот на Франција го донира хонорарот од Светско за деца со посебни потреби

Фудбалерот на Пари Сен Жермен соработува со хуманитарниот фонд Premiers de Cordees од 2017 година. Оваа организација им помага на децата со ограничени можности да се занимаваат со спорт. Килијан соопшти дека сите премии и бонуси што ќе ги...

Bookbox статија

Сиво, те сакам сино

Кој ли сините бои ги крои, та на морето сè му прилега и стои. И корал црвен и сепија ќе речеш ете гнои и китови бели и ражи ко штитови цели и јата риби, како птици подводни сиви и...

Фудбал

Мбапе ја разби Аргентина, седмица во Казан

Резултати, осминафинале: ФРАНЦИЈА – АРГЕНТИНА 4:3 (1:1) /Гризман 13’, Павар 58’, Мбапе 64’, 68’ – Ди Марија 41’, Меркадо 48’, Агуеро 90’+2/ „Триколорите“ поведоа први во лудиот натпревар, потоа во вториот дел губеа по пресвртот на Аргентина но на...