Занимливости

Генерација публика

Статистиката и причините за истата ги објави британскиот министер за образование, Демиан Хиндс, кој како своја главна цел си зададе во рок од половина деценија да го преполови бројот на деца кои го немаат достигнато потребното ниво на зборување...

Фудбал

Во Германија не се потребни брендови и хаштагови за верните навивачи и во четврта лига

Фијаското на Германија на Светското во Русија е минато. Таму се мисли и се зборува одново за фудбал и на големо се навива. Бундеслигата се враќа на сцена на 24 август, ама затоа викендов стартуваше новата сезона во трета и...

Off cafe

И жените можат да работат по бандери

Писмото го напишала Зои Кару, која се изнервирала кога видела знаци на кои пишува „Linemen” – кои означуваат дека во областа работат луѓе кои инсталираат или поправаат кабли и бандери – додека одела да ги посети баба и и...

Фудбал

Сличностите меѓу неприкосновените Барселона и Реал Мадрид во ЛШ

Коинциденцијата на успесите на Барселона и Реал во Лига на шампиони од 2006-та:   – И двата шпански гиганти во последниве 12 години одиграа по четири финалиња и ги победија сите четири.   – И двете екипи успеаа да...

Bookbox статија

Песната поради која Џорџ Харисон заврши на суд

„Секој пат кога ќе пуштам радио слушам Oh my Lord“, изјавил Џон Ленон откако песната на неговиот колега Џорџ Харисон се искачила на врвовите на топ листите. „Почнувам да мислам дека навистина има Господ“. Заедно со албумот на кој...

Off cafe

Љубовно писмо до црвениот кармин

Сум имала десетици афери од тогаш (Paloma Picasso Mon Rouge, Mac Lady Danger, Revlon Fire & Ice, Nars Le Palace, Bobbi Brown Old Hollywood) и безбројни „врски за една ноќ”, од боја на светла булка, до најдлабока, крв-црвена; од скапи...