Off cafe

Жени што малтретираат други жени на интернет

Имавме „Мајки што малтретираат други мајки на интернет”, и имавме (многу важно!) објаснување зошто тоа така бива. Ова можеби би било втор дел, ама не сме сигурни дали луѓето што ја гњават конкретно оваа мајка се исто така мајки, или...

Bookbox статија

Посетете ја Месечината со Лори Андерсон

Лори Андерсон уште во 2003 стана првиот резидентен уметник на НАСА, па неа ѝ се падна честа и прва да тргне со проект за одбележување на годишнината од стапнувањето на Месечината. Така, од септември до јануари 2019 во Музејот на...

Фудбал

Освојувачот на Светско првенство Винченцо Јаквинта осуден на 2 години затвор

Светскиот шампион со Италија од 2006 во декември 2015-та бил обвинет за поседување оружје и инволвираност во работењето на Ндрангета – најозлогласената мафија во Италија. Јакинта (38) од судот излегол викајќи: „Срамота, ова е смешно“! Во мај годинава обвинителството барало шест...

Фудбал

Фудбалскиот тим е како оркестар во кој не е секогаш крив диригентот

63 годишниот стратег од Шпанија кој во моментов е ангажиран во Кина, го тренираше Реал од декември 2005-та до јуни 2006-та во период кога играа Раул, Роналдо, Зидан, Бекам, Карлос и компанија. Тој е последниот тренер поставен во првата...

Балкан

100 размени на територии по туѓ грб не болат

Од лондонските канцеларии на ФТ размената на територии изгледа сосема логично и безболно, а од хепиендот Србија и Косово ги дели само едно техничко прецртување граници (Гугл мапс ќе апдејтира за кратко) што пак ќе им ги реши сите...

Фудбал

За наградата гол на годината Пандев се јаде со голман

Горан Пандев пред пет дена беше на четвртата позиција според бројот на гласови во изборот за гол на сезоната 2017/2018 во Серија А. Но фудбалската јавност се повеќе смета дека победник треба да биде токму тој и со нивна...