Бизнис

Микрософт стана визионерската компанија, а Епл се заглави во еден производ

Успехот на Микрософт во основа е во тоа што најде што да прави сам со себе и со тоа ги привлече инвеститорите и нивната доверба. „Под Надела, Микрософт го најде свој следен повик. Тие на големо се кладеа на...

Bookbox статија

Звучен дизајн на хорор филмови наменет за оние со нарушен слух

Самсунг Нордикс, во соработка со рекативната агенција Вендерфалк, продукциската компанија Чимни и звучниот дизајнер Пер Сундстром, го редизајнирале филмското искуство за шведскиот романтичен-хорор филм (и таков жанр имало!) „Пуштете го вистинскиот“ од 2008, а по повод десетгодишнината од неговата...

Кец у два

Махер и малер на колото

Махерот: Малерот: Ако имате добитен тикет или ако една ве зафркнала, пишете ни на Фејсбук или на tipster@trendolend.mk. Тикетите праќајте ни ги по секое тековно коло, ги објавуваме во понеделник и петок.

Фудбал

Неостварливиот сон на неповторливата Југославија

Политиката и спортот од секогаш било нагласено дека мораат да бидат две одвоени категории, но историјата покажува дека тие често пати знаат да се измешаат, обично на негативен начин. Иако на војната во поранешна Југославија од ден на ден...

Навивачи

Нова волшебна кореографија во Франкфурт

Навивачите на Ајнтрахт нè почастија со уште еден јак перформанс во Лига Европа: пред домашните натпревари со Лацио и Аполон, трибините на „Комерцбанк Арена“ изгледаа чудесно, а така беше и синоќа против Марсеј: Best fans in the world!?????? #SGEuropa pic.twitter.com/wJ4I8yTksk...

Фудбал

Ривер – Бока на Бернабеу во Мадрид, ама навивачите не сакаат таму

Јужно-американската фудбалска федерација Конмебол решил да стави крај на шпекулациите дека реваншот од финалето на Копа Либертадорес ќе се игра те во Парагвај, те во Уругвај, те во Русија. На крајот – двата најголеми аргентински клуба ќе се судрат...

Свет

Холандска железница ќе плаќа отштета за парите што ги заработила од транспортирање Евреи во конц-логори

Ова е прв случај на железничка компанија да исплати отштета на наследниците на жртви на Холокаустот. Претходно компанијата донираше пари за разни проекти за сеќавање. Не е познато колку точно луѓе ќе добијат отштета и колку точно пари ќе...