Off cafe

Разговор со Жан Пол Готје

Овде зборува за клубови во Лондон, за Мадона, па дури и за неговото плишано мече. Не се смејте, плишани мечиња се многу важна работа, еве земете за пример колку време посветува Москино на своето. Сакал кукла, ама „кукла не...

Off cafe

Чело Алонсо, или како Куба одговори на Мерилин Монро

Чело е родена како Изабел Аполонија Гарсија Хернандез во Камагвеј, Куба во 1933-та. Била балерина во Народниот театар во Хавана, а кога добила тезга во бурлеска-клубот Фоли Бержер во Париз, ја напуштила родната земја за да може да искачува...

Bookbox статија

Како да вежбаш како Кафка

До своите доцни 20-ти, Кафка бил опседнат со вежбање. „Моето тело нема ни ронка сало кое би го надарило со благословена топлина, кое би можело да го одржи внатрешниот оган, нема резерви врз основа на кои духот би можел...

Свет

Саудијците собраа 107 милијарди долари од борбата против корупција

Во оваа тура на „Салман збира“ беа опфатени 87 поединци од кои беа собрани пари, недвижности, цели компании и хартии од вредност. Од овие 87, комисијата на чело со Салман побара да се покрене обвинение против 60 од нив....

Фудбал

Офсајд лик: Сеск Фабрегас

Сеск Фабрегас е фудбалер од светски калибар кој постојат големи шанси цел живот да се кае за потегот на кој се реши пред 20 дена. На 11 јануари потпиша тригодишен договор за Монако, клубот на кој требаше и треба...