Здравје

Смртоносната комбинација на идиоти родители со расипани луѓе

Во 2014 самопрогласениот „мајстор хербалист“ (ко да е важно кој ќе те прогласи за мајстор хербалист) Тимоти Мороу почнува да го третира дијабетесот на 13-годишниот Едгар Лопез. Здравјето на момчето за кратко време се влошува, меѓутоа ништо од тоа...

Bookbox статија

Што е точно тоа „креативно“ пишување?

Во францускиот може да се направи разлика помеѓу ecrivain – некој кој пишува „креативни“ текстови, како романописец или поет, и icrivant – некој кој запишува факти, како банкарски службеник или полицаец кој пишува извештај за некој криминален случај. Но...

Урбан

Како што во цел свет ти треба дозвола за возење, така во Пекинг ти треба дозвола за да купиш кола

Дозволите се извлекуваат во две конкуренции, регуларни возила, за кои се пријавени над 3 милиони луѓе, и електрични возила, за кои се пријавени околу 420.000 луѓе. Лотаријата за дозвола  е нешто подаровна отколку лотарија за пари, ама пак чекањето...

Фудбал

Што ако Роналдо има 300 милиони кога не може да седне на раат во кафана како Милко

На 17 декември 1994-та година Македонија ја оствари првата победа од осамостојувањето во еден квалификациски циклус. Се играа квалификации за ЕП 1996 на кои завршивме четврти, а за жал таа прва победа ни беше единствена во група. Македонија –...

Мислења

Фејсбук е закана за економијата, здравјето и демократијата

Професорот по право на Вандербилт Универзитетот, Ганеш Ситараман пишува за денот кога Фејсбук го потсетува за 15-годишнината од своето постоење и сумира дека неговиот став кон социјалната мрежа е речиси идентичен со она што го пишува книгата „Zucked: Waking...

Фудбал

Хајдук Сплит го тужи Лиам Галахер зошто им го украл логото

На Хајдук можеби не му оди на теренот, ама надвор од него постои голема веројатност да се офајдат. Сплитските “били“ порачуваат дека се изненадени од плагијатот на нивниот вековно стар амблем, а за што не биле известени од страна...

Фудбал

Во родниот град на Меси има култ за Че Гевара, но не и за Лео

Во една постара реклама на еден од спонзорите на Барселона, главните играчи на Каталонците раскажуваа за своите први игралишта. Пике држел фотографија од паркот пред академијата Ла Масија. Ракитиќ го покажал иделниот швајцарски терен во Мелин каде еднаш дал...