Мислења

Неолиберализмот мора да биде прогласен за мртов и погребан. Сега каде?

Кој економски систем најмногу придонесува за доброто на човекот? Ова е прашањето што ја дефинира сегашната ера, бидејќи по 40 години неолиберализам во САД и останатите напредни економии, знаеме што не функционира. Неолибералниот експеримент – ниски даноци за богатите,...

Балканштина

Со кого тоа грчкото изборно тело го облагороди европскиот парламент

Бројката на гласачи е дури и мала, со оглед на тоа што тој е единствената личност на планетава кој како што самиот тврди поседува оригинални писма напишани од раката на самиот Исус. „Еве ви бе деца“, вели во промотивното...

Фудбал

Што бе 5 евра вода во Мадрид? Па Хајнекен има за тие пари

Спортскиот маратон во сабота стартува во 18:00 часот со првото ракометно полуфинале меѓу Вардар и Барселона. Потоа следува малку пауза за средување на впечатоците од мечот, па од 21:00 се префрламе на финалето од фудбалската ЛШ. Ако не знаете...

Фудбал

Норвежанец даде 9 гола на меч од младинско Светско првенство

Во сенка на илјадниците извештаи, фотографии, видеа и статии за финалето на Лига на шампиони, во Полска се игра Светско првенство за играчи до 20 години. Само што завршува групна фаза а веќе има многу занимливости. Во последното коло...

Урбан

Новиот Нотр Дам со закон ќе биде копија на стариот, до последен детаљ

Законот за реставрација првично беше пуштен кратко по пожарот, за да наиде на масовни критики од јавноста и од Сенатот затоа што дозволуваше експериментирање со архитектурата на катедралата. Во ревизијата се избриша членот кој дозволуваше да се игнорираат француските...

Кошарка

Торонто и Канада не памтат ваква еуфорија, Репторс водат во финалето на НБА

Не само Торонто, тука дојде време цела Канада да е на нозе поради спортскиот настан број 1 во земјата – историското прво финале на НБА за Репторси. Иако бројот на населението во Канада е само една десетина од она...