Занимливости

Градот кој на 14 јули ќе биде прскан

Монсињор Рубен Дарио Харамиљо Монтоја планира да изнајми воен хеликоптер и на 14-ти јули, денот кога градот Буенавентура го слави својот светец заштитник да го испрска целиот град со света вода/. „Ќе истуриме многу света вода, да видиме дали...

На дното

Видео: Кој ја гризна Лила за зад..от?

Текстот во рубриката Стигнавме на дното е преземен без интервенции од порталот За се. Атрактивната ТВ водителка Лила Филиповска, Сергеј Варошлија и Боки 13-ка решија дел од летниот одмор да го поминат заедно во Грција. Очигледно екипата  убаво се...

На дното

На сите Господ да ни е на помош! Во Европа доаѓа смртоносен топлотен бран! Германците ќе се гушат од жештини, на Балканот ќе биде

Текстот во рубриката Стигнавме на дното е преземен без интервенции од порталот Вечер. Температурите во Германија би можеле да ги надминат јунските рекорди кои се регисртрани уште во 1947 година. Во Европа доаѓа екстремно топлотен бран кој може да...

Bookbox статија

Јувал Ноа Харари: 50 години после Стоунвол

Во 1969 кога њујоршката полиција влезе во клубот Стоунвал и се соочи со неочекуван отпор од ЛГБТ заедницата, хомoсексуалноста сè уште беше криминализирана во повеќето земји. Дури и во потолерантните општества, „излегувањето од ормарот“ значеше социјално и професионално самоубиство. Денес...