“Слабо“ паричиња ќе се делат во Лига на шампиони

УЕФА за сезоната 2019/2020 ќе подели 3,25 милијарди евра за Лига на шампиони, Лига Европа и Супер Куп на Европа. Тоа е практично истиот буџет од ланска сезона и толку е сочен што срамота е некој да се побуни. Европската куќа на фудбалот вели дека 532 милиони евра ќе бидат наменети за организациски трошоци и солидарност. […]

Чизмата се смалува

Само за четири години, во периодот меѓу 2014 и 2018 година, италијанското население се намалило за 677.000 луѓе.  Главни се два фактора: намалениот број на новороденчиња и големиот одлив на луѓе надвор од земјата, особено на млади луѓе. Одат во Германија, Франција, Англија, Белгија. Само лани, земјата ја напуштиле 157.000 луѓе. На глобалниот список е […]

Во жарот на летото со Талианета

Кој е за лесно, вкусно и едноставно решение за 15 – на минути? Веруваме дека повеќе би сакале да побарате сенка или климатизирана просторија после напорниот работен ден отколку да трошите часови на готвење над шпорет. Готвењето препуштете ни го на нас! А исто така и патувањето! Во жарот на летото Талианета ве води на […]

Вештачка интелигенција тренирана на стари научни статии дојде до откритија кои луѓето ги промашиле

Во студија објавена во списанието Nature од 3 јули, истражувачи од Националната лабораторија Лоренс Беркли користеле алгоритам наречен Word2Vec, чија задача била да обработува постари научни текстови и да бара врски кои луѓето ги пропуштиле. Откако ја завршил работата, алгоритамот исфрлил предвидување за квалитетни термоелектрични материјали, кои претвораат топлина во енергија и можат да бидат применливи и […]

Необичен навивачки колорит – убавината на Купот на Африка

После многу дуели на силното сонце во Египет, Африканскиот Куп на нации стигна до полуфиналето каде Тунис, после триумфот над најголемото изненадување на турнирот Мадагаскар (3:0), ќе игра против Сенегал, а Алжир ќе игра против Нигерија. Ова е прво полуфинале за Тунис после 2004 година. Полуфиналните дуели се на распоред на 14 јуни. КОЛОРИТОТ НА […]

Бескрајниот шарм на нона Паола

Кога на нона Паола пробуваат по телефон да ѝ увалат соларен панел на кровот: [media file=”/files/statija/2019/07/12/2203842114070991293581232638260850720243712n.mp4″] Нона Паола првпат во животот пробува суши (кое она го вика шуши-шуши). Не ѝ се бендисува што тоа јадење е завиткано во црна хартија: [media file=”/files/statija/2019/07/12/1460526311336148400484691280512214033235968n.mp4″] Се запозnаваат нона Паола и Сири. Јадна нона Паола, јадна Сири: [media file=”/files/statija/2019/07/12/10973420102057367362346961240195871n.mp4″] […]