Ќе има рокање во Кабрио: Доаѓаат Brass Against!

Светски познатиот кавер бенд од Њујорк – “Brass against” ќе го одржи својот прв концерт во Македонија на 19. Јуни, со почеток во 21 часот во скопскиот клуб Cabrio. Оваа американска брас атракција, како што ги нарекуваат музичките критичари низ светот, пред нашата публика ќе одржи двоиполчасовен концерт, изведувајќи ги песните на култниот бенд “Rage […]

Во слава на Сокол, турнирот продолжува

Од: Здружението на граѓани за подготовка и организирање на меморијален турнир во мал фудбал Оливер Соколов – Сокол Предмет: Информирање за Меморијален Турнир во мал фудбал “Оливер Соколов –Сокол” Почитувани, Ја информираме јавноста, а посебно љубителите на малиот фудбал дека оваа 2019 година во  име на прерано починатиот Оливер Соколов – Сокол нашето здружение заедно […]

When in Krusevo, vol.3

Адреналинскиот настан продолжува и оваа година! Третото летно издание на адреналинската outdoor дружба When in Krusevo ќе се одржи од 21. – 23. јуни 2019, на веќе добро познатата локација на Крушевското езеро. И ова лето рекреативците и вљубениците во Крушево, крушевската природа и планинскиот воздух, ќе имаат можност да уживаат прекрасен викенд во Крушево, […]

Хип хоп, дами и господа

Во вторник (14 мај) со почеток во 19 часот, во Домот на градежници (спроти гимназијата Јосип Броз) во Скопје ќе се одржи првиот македонски хип хоп поетри слем на кој ќе настапуваат дел од најдобрите македонски хип хоп артисти во моментов – С. А. М., Нешо (Авторизација), Кацар, Мартикс како и дел од рап групата […]

Надеж за Томе

Томе Јанев е младо момче (29 години) од Струмица, кое неодамна се соочи со дијагноза, болест на моторниот неврон или ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis). Ова младо дете беше активен фудбалер од својата најрана возраст во македонските клубови Силекс, Брегалница, Кожуф, Хоризонт Турново и матичниот клуб Беласица. Љубителите на фудбалот во Кратово многу добро се сеќаваат […]

За Мартин од Струга

23-годишниот Мартин од Струга при тешка сообраќајна несреќа се здоби со тешки повреди на р’бетот при што не може да го движи долниот дел од телото. За повторно да може да чекори потребно е да оди на лекување во Русија за што се потребни 150.000 евра. Броеви за донација: Телеком: 143-107 Вип: 143-462 https://www.gofundme.com/1m7qwhjxlc   […]

Моџо има книга

Во четврток на 18-ти април, со почеток во 19 часот, правиме промоција на книгата „Аутопсија на љубовта” од Moџо Килингтон. Божидар Божиновски ака Moџо Килингтон е писател, сценарист, активист на социјалните мрежи , носител на споменица 2018-та и добитник на ѓезве на наградна игра од кафе, а има собрано над 100 лајка на Фејсбук, на […]