Супа од печени домати

Селење! Па има ли нешто помачно и подосадно од тоа? Нема! На почеток си правиш план во глава и си велиш “па добро бе, немам многу ствари”, за на крај кога ќе дојде до чинот да не знаеш каде ти е главата. Ај тоа, него што добиваш запалење на мускули и тоа на мускули што […]

BBQ ребра

Се шетам низ маркет и го среќавам Цацо (градски лик). Низ регуларни муабети “што правиш, како правиш, што има ново” ми кажува дека ќе спрема ребра и дека едвај чека. Му велам “Одма да кажеш како ги правиш!”. Нормално, ми кажа се што требаше да ми каже и ме стави во мисла. Ребрата ги пече […]

Хроно мафини

Овие мафини се единствените што ги сликав на раат. Ги спремив уште вечерта за да ги јадам сабајлето за доручек. Се останато што спремам и го сликам, го јадам камен ладно! 🙂 Не очекував дека се толку вкусни, да не кажам превкусни. Се двоумев дали со спанаќ или блитва, но блитвата ја имав во фрижидер […]

Хроно мусака

Пола живот бев спортист. Се имам изнавежбано и изнајадено здрава храна за цел живот. Но, во животот после сето тоа, ти се случува зима и сите празници, и сите слави и мрсни јадења, и сите руски салати и кифлици, и седење дома пошто ти е ладно и нарачување пици и остали чуда, и додека се свестиш, […]

Кокошка под сол

Имам едно прашање. Добро бе, дали само јас сакам волку многу да јадам?! И не само што сакам да јадам, туку и уживам до бескрај додека го правам тоа. Со ммм-кање, со губење од убаво, со “после ова може да умрам“ (оваа изрека најмногу ја кажуваат Шпанците после добар оброк, а јас си ја кажувам […]

Нудли со зеленчук

Ви се случило некогаш да видите некоја си храна на филм и инстантно да ви се пријаде тоа што го гледате?! Е па, мене тоа ми се случи! Си гледам филм, поточно серија и одеднаш на луѓево во серијава им стига достава на храна. Ако сте приметиле, секогаш доставата е или пица или кинеско нешто. […]

Чоколаден мус

“Се јави ли кај нана ти?“ “Се јави ли кај тетка ти?“ Мислам дека овие две реченици ми се врежани во глава за цел живот и секогаш ми се појавуваат кога ќе дојде 8ми Март. До толку многу се силни, што во текот на денот панично извикувам “Хиии, кој ден е, леле заборавив да се […]

Омлет со спанаќ и сланина

Мислам дека животот не би бил живот, ако нема сланина во него. Или, јас како што би рекла, БЕЈКОН ФОРЕВА! 🙂 Така настана и овој омлет. Пrвата замисла ми беше да биде само со спанаќ и сирење (овие две не можат еден без друг), па така, додека ги вадев сите намирници од фрижидер и замислувајќи […]

Чоколаден колач

Ви се случило да се разбудите со конкретна желба за некоја храна?! Е па, тоа! Се шуњаме по дома во петокот, кој раскрева, кој игра на телефон, денот си помина и вечерта ми се врти и ми вели: – Леле како ми се јаде онаква некоја торта… – Каква, каква? – Некако, некако…ЧОКОЛАДНА! (ме погледна […]

Пилешки врап

Мултитаскинг! Ви се дивам на вас што сте мултитаск, а бе ви се дивам! Туку, си се дивам и на себе што признавам дека не сум, едноствно НЕ СУМ! Јас не можам две работи одеднаш, а камо ли повеќе. Се сеќавам кога праќав порано сивија во фирми кадешто сакав да се вработам, еј, сивино ми прскаше, […]