Ципура со сос од магдонос и лук

Состојки 2 цели риби Ципура 5 чешниња Лук 1 китка Магдонос 1 лимон (по желба) Ќе ви треба и: Сол, бибер и маслиново масло За подготовка на овој рецепт користиме Делимано Ростер. Подготовка Чекор 1: За подготовка на сосот, прво многу ситно исечкајте ги магдоносот и чешнињата лук и измешајте ги заедно со сокот од […]

Клафути со цреши

Состојки 450 грама цреши исчистени од семки 300 грама брашно 4 јајца 12 супени лажици шеќер Половина кафена лажичка сол 1 супена лажица екстракт од ванила 300 милилитри млеко 300 милилитри крем 140 грама путер Кора од 1 лимон Подготовка Чекор 1: Прво, измешајте ги состојките за смесата за тестото… Потоа ставете ги млекото и […]

Ориз пржен на јајца

Состојки 2 Јајца 200 грама ориз Една рака грашок 4 Млади Кромитчиња Соја сос Масло Подготовка Чекор 1: Многу е важно оризот да го сварите пред да почнете со подготовката на овој рецепт… Тоа можете да го направите и ден порано и да го ставите во фрижидер, на даска за сечкање покриен со целофан. Чекор […]

Пилешко со лук и печурки во сос од бело вино

Состојки 4 пилешки копани со поткопани 2 големи печурки Една рака суви печурки 20 чешниња лук 1 пилешка или говедска коцка за супа 1 голема чаша бело вино 1 голема чаша вода 150 грама брашно Ќе ви треба и: Сол, бибер и маслиново масло. За подготовка на овој рецепт користиме Делимано Гурмет 8 во 1 […]

Бисквити од бадеми

Состојки 150 грама мелени бадеми 150 грама шеќер 3 белки од јајца За подготовка на овој рецепт користиме Делимано Сет тави за пица. Подготовка Чекор 1: Ќе измелеме 150 грама цели бадеми. Ставете ги во кујнскиот апарат и убаво смелете ги, а потоа просејте ги за да добиете навистина ситно брашно од бадеми. Чекор 2: […]

Чили со мешан грав

Состојки 1 конзерва слатка пченка 1 конзерва црвен грав 150 грама обичен грав 2 до 3 лажици лут црвен пипер 250 милилитри доматна пасата 3 лажици доматно пире 1 голема главица бел кромид 3 до 4 чешниња лук сол и бибер маслиново масло За подготовка на овој рецепт користиме Делимано Експрес лонец. Подготовка Чекор 1: […]

Мимоза Шарска плескавица

Подготовка Чекор 1: Најпрво сварете две јајца. Во меѓувреме, во Сецкото ќе иситните 4 парчиња двопек. Веднаш по двопекот ќе исечкате една главица кромид, заедно со две чешниња лук. Чекор 2: Меленото месо ќе го ставите во сад, ќе стиснете тупаница и ќе направите дупка во средина на месото. Во средината ќе го ставите двопекот, […]

Палачинки со сладолед, овошје и крем

Состојки 130 милилитри млеко 60 грама путер 1 супена лажица шеќер 60 грама брашно Четвртина кафена лажица сол Чоколаден сладолед Одбрани шумски плодови Крем Подготовка Чекор 1: Просејте ги заедно брашното и солта. Сеењето на брашното од поголема височина подоцна го прави тестото полесно и му дава поголем волумен. Чекор 2: Направете дупка во средината […]

Пилешко а ла Филип

Состојки 2 парчиња пилешки гради 2 парчиња димен свински врат 1 блага пиперка 1 лута пиперка 1 домат 1 рендан морков Половина тиквичка Малку магдонос Сол и црн бибер Масло за пржење За подготовка на овој рецепт користиме Делимано Гурмет 8 во 1 пекач. Подготовка Чекор 1: Вклучете го Гурмет пекачот на функцијата (Saute`) потпржување […]

Кус-Кус салата од печен зеленчук и биено сирење

Состојки ½ тиквичка 1 модар патлиџан 1 гранка шери домати Една рака чешниња лук 1 бел кромид 300 грама биено сирење 500 грама Кус-Кус Сол, бибер, маслиново масло и вода За подготовка на овој рецепт користиме Делимано Ростер и Сет 2 сада за матење Подготовка Чекор 1: Време е за сечкање: Исечкајте ги зеленчукот и […]