Чоколадни топчиња

Време на подготовка:45 мин. Време на готвење:10 мин. Вкупно време:55 мин. Порции 40 парчиња Состојки 100гр. црни сливи без семки, исецкани 80мл. рум 250гр. црно чоколадо, искршено на коцки 125гр. путер 250гр. бисквити 80 гр. печени лешници кора од 1 портокал 50 гр. бадеми , испечени и исецкани какао за декорација Подготовка Во тава измешајте […]

Печени компири

Време на подготовка:10 мин. Време на готвење:45 мин. Вкупно време:55 мин. Порции 4 лица Состојки 1.5кг. компири 1 1/2 лажици маслиново масло 30гр. путер 1 лажица сол 2 лажички рендана кора од лимон 1 лажичка црвен пипер Подготовка Излупете ги компирите и исечете ги на крупни парчиња. Сварете ги компирите во тенџере прелиени со вода […]

Колач со малини и чоколадо

Време на подготовка:30 мин. Време на готвење:50 мин. Вкупно време:1ч 20 мин. Порции 6 лица Состојки 150гр. омекнат путер 150гр. шеќер во прав 2 јајца 1/2 лажичка екстракт од бадеми 50мл. млеко 150гр. брашно 1/2 лажичка прашок за пециво 150гр. мелени бадеми 25гр. сецкани бадеми 140гр. ситно сецкано чоколадо за готвење 150гр. замрзнати малини шеќер […]

Свинско со шпагети

Време на подготовка:2ч 20 мин. Време на готвење:20 мин. Вкупно време:2ч 40 мин. Порции 4 лица Состојки 600гр. свинско, сецкано на ситни парчиња 1 лажица лут чили сос 25мл. соја сос 2 лажици црвено вино 350гр. шпагети 2 лажички пченкарно брашно 1 коцка за пилешка супа 2 лажици масло 1 главица кромид, исецкан на кришки […]

Кокосов пудинг

Време на подготовка:30 мин. Време на готвење:15 мин. Вкупно време:45 мин. Порции 6 лица Состојки 400мл. кокосово млеко 125мл. хопла 5 јајца 70гр. кафеав шеќер 2 лажици кафеав шеќер (дополнително) 55гр. шеќер во прав 1 манго, излупено и ситно исецкано 1 лажичка рендана кора од лимета Подготовка Измешајте во длабок сад кокосово млеко, хопла, јајца, […]

Пилав со пилешко

Време на подготовка:20 мин. Време на готвење:20 мин. Вкупно време:40 мин. Порции 4 лица Состојки 200гр. ориз 1 главица кромид 1 лажичка ѓумбир 2 чешниња лук 1 лажичка кумин 2 лажички кориандер 20гр. путер 80мл. маслиново масло 250гр. тиква 370мл. пилешка супа сварена од коцка 600гр. пилешко 20гр. сецкани бадеми 4 лажици сецкан магдонос Подготовка […]

Пилешки кроасани

Време на подготовка:35 мин. Време на готвење:35 мин. Вкупно време:1ч. 10 мин. Порции 16 парчиња Состојки 2 лажички маслиново масло 500гр. мелено пилешко месо 2 главици млад кромид, ситно сецкан 1 чешне лук, сецкан 300гр. замрзнат мешан зеленчук (грашок, пченка, морков, пиперка) 100мл. млеко 4 листови замрзнато лиснато тесто 1 јајце, лесно изматено доматна салца […]

Италијански ќофтиња

Време на подготовка:25 мин. Време на готвење:50 мин. Вкупно време:1ч. 15 мин. Порции 4 лица Состојки 500гр. мелено пилешко месо 200гр. мелено свинско месо 2 чешниња лук, ситно сецкан 1 прстофат буковец 100гр. лебни трошки 1 јајце, лесно матено 2 лажици сецкан свеж босилек 2 лажици доматно пире 2 лажици сецкани ореви 8 парчиња пршута […]

Свинско со краставици

Време на подготовка:30 мин. Време на готвење:120 мин. Вкупно време:2ч. 30 мин. Порции 4 лица Состојки 1кг. свинско 3 главици млад кромид, ситно сецкан 1 краставица, исечена на тенки парчиња 1 луто пиперче, ситно исецкано, без семе 2 лажици сецкани ливчиња нане 2 лажици сецкан магдонос 2 лажици сецкан босилек 2 лажици искршени печени солени […]

Чоколадна пита

Време на подготовка:25 мин. Време на готвење:15 мин. Вкупно време:40 мин. Порции 2 лица Состојки 50гр. чоколадо за готвење 50гр. тоблероне, искршено на парчиња 20гр. путер 2 јајца, издвоени белки и жолчки 125мл. хопла 1 лист замрзнато лиснато тесто 1 јајце лесно изматено 1 лажица сецкани бадеми 2 лажици кафеав шеќер шеќер во прав за […]