Писма на надгуглани читателки

Здраво Трендо, Се случува една интересна ситуација со Гугл сервисите кога се пристапуваат од кај нас. Можеби си и запознат, како што се и доста луѓе што го знам, но сепак ќе ги опишам чекорите со кои може да се репродуцира таа ситуација: 1. Отвораш incognito Chrome таб (се случува и на Safari) 2. Одиш […]

Писма на арктички читатели

Здраво Трендо, Ти праќам слика од нешто што многу почна да зачестува. Инаку, јас разменувам разгледници од Македонија на официјален вебсајт postcrossing.com каде што откако го сменија и таму името, на секои две три недели добивам пораки за размена на разгледници или поштенски марки со арктички работи и нешта од северот што ги нема кај […]

Едно писмо од Македонија до Папата, кое остана неодговорено

Пред неполни сто и триесет години едно писмо испратено од Македонија до Папата можеше да го промени текот на историјата. Скопскиот митрополитот Теодосиј Гологанов  на 4ти декември 1891 година го испрати ова писмо: Теодосиј, митрополит скопски, до папата Лав XIII, До светиот отец, папата Лав XIII, Јас, долу потпишаниот митрополит скопски, Теодосиј, по божја благодат […]

Апдејт за шахтата

Тема: Шахтата која тропа 24/7 Џабе галама и кенкање. Треба самоиницијативност и со пример да им се покаже на институциите дека треба да мрднат со газот, па потоа тоа и ќе го сторат (ОК и јас се зезам, газ мрдаат само кога ќе им се здрви во фотеља). ПРОБЛЕМОТ Е ДЕЛУМНО РЕШЕН од станарите на […]

Реконструирани писма на читатели

Еве во 21 век каде учи моето дете и децата на сите мои пријатели од населба. Ова е училиштето во населба Лисиче, “Димитар Македонски”, кое буквално е пред распад. Децата ни учат во руинирани бараки од пред 50 години, летоска падна кровот во салата (среќа никого не утепа), пред 1 месец имаше и хаварија во […]

Буџетарски дообјаснувања на читатели

Повод: „62 центи од секој долар во американскиот буџет би требало да заврши кај војската“ Ова е бесмислица и потекнува од неразбирањето на функционирањето на усашкиот буџет, неразбирање на кое – се надевам – се должи несмасното пренесување на Гардијан (и, следствено, офф.нет). Имено, ВКУПНИОТ буџет на сад е поделен на 2 големи дела: 1. […]

Реакција на писма на читатели

Повод: Писма на форвардирани читателки Почитуван Трендо, Одкако го прочитав писмото од форвардиран читател-ка, која се обрака јавно и го споменува името на компанијата ЦЕНТРАЛ СИТИ ИНВЕСТМЕНТ ГРУП АД Скопје, со цел да не оцрни во нашата работа и да приложи невистинити факти во отвореното писмо кое го испрака до вас, би ве замолил да […]

Писма на форвардирани читателки

Живеам во Општина Центар во нова зграда. Како и секој стамбен објект, и мојот потпиша договор за одржување на објектот со фирма за одржување на стамбени порстори, поточно фирмата Централ Сити Инвестмент груп – Скопје. Сега после две години работење со нив, ние (како зграда) дознаваме дека горенаведената фирма ни ги нема подмирено сметките (за […]

Писма на засрамени читатели

Друже Трендо, Пошто твитер ми дава простор колку да кажам дека “утрово сонцето изгрева во 6 часот…“, Офнет останува единствено место кај што би можел да си го споделам и исцедам од мене ова црнило од душата. Прости ми, ама Столе ме погоди у живец… ********* Столе Стоилов – царот: “Срам да ни е на […]