Во жарот на летото со Талианета

Кој е за лесно, вкусно и едноставно решение за 15 – на минути? Веруваме дека повеќе би сакале да побарате сенка или климатизирана просторија после напорниот работен ден отколку да трошите часови на готвење над шпорет. Готвењето препуштете ни го на нас! А исто така и патувањето! Во жарот на летото Талианета ве води на […]

Д-Фестивал оваа година со Tigo Challenge зона

Првиот во низата е претстојниот Д Фестивал кој се одржува викендов на плажите на Дојранското езеро, каде во текот на трите фестивалски дена, во кампусот на фестивалот ќе биде поставена т.н „Tigo Challenge зона“, каде покрај простор за релаксирање, одморање и дружење, за посетителите ќе бидат понудени и дополнителни активности. Во виолетовата Тиго зона, присутните […]

Меѓу повеќе од 32 илјади пристигнати дизајни за етикета за Вегета избрани 60-те најкреативни

Крунослав Бешвир, директор на програмата Кулинарство во Подравка раскажа неколку интересни моменти од шеесетгодишната историја на Вегета, односно ја претстави роденденската кампања под наслов: „Вегета! 100% оригинална! 100% моја!“. „Всушност 60 – от роденден е идеалната прилика за мало освежување на нејзиниот надворешен изглед, бидејќи како што Вегета ја поттикнува креативноста во кујната, така нам […]

Здравствени придобивки од возење велосипед

Доколку автомобилот го замените со велосипед веројатно е дека побрзо ќе стигнете на работа, бидејќи користите мрежа на велосипедски патеки, избегнувате гужви, притоа не мора да плаќате паркинг ниту бензин, да се грижите дали прописно сте се паркирале, или не дај боже “пајак” ви ја собрал колата! Настрана од индивидуалните придобивки, со велосипедот како превозно […]

Mccann Worldgroup – мрежа на годината на Кан 2019, како и светска мрежа на годината Healthcare

„Многу сме горди што годинава во Кан беше препознаена нашата креативна работа од многу земји, за многу клиенти и од различни дисциплини, и тоа низ сите платформи и категории на ’Лајонс‘“, рече Харис Дајмонд, претседател и извршен директор на McCann Worldgroup. „Благодарејќи на инспиративното раководство на Роб Рајли (глобалниот креативен претседател), нашиот неверојатно разновиден, талентиран […]

11 помалку познати факти за сладоледот

Но, дали некогаш сте се запрашале од каде и од кога потекнува, кој сладолед е омилен меѓу потрошувачите, кој е најскапиот сладолед и други некои интересни податоци за она нешто што вие со големо задоволство секојдневно го уживате? Ви претставуваме 11 помалку познати факти за сладоледот. Уживајте! 1. Не е сосема јасно од кога потекнува […]

Barcaffé носи нови можности за уживање во топлите денови

Секоe Barcaffé Lattiata со својот совршено кремаст вкус носи задоволство а истовремено е неверојатно лесно за употреба. На луѓето кои се во постојано движење, едноставното отворање и затворање на производот, ќе им овозможи неопходна доза на енергија и освежување, како и можност да уживаат во шармот на летото, на своите омилени места. Богатата арома на […]

Извршниот директор на Мигрос Групацијата Озѓур Торт, е избран на чело на светската малопродажба

Извршниот директор на Мигрос Групацијата(Мајка компанија на Рамсторе Македонија) Озѓур Торт, стана претседател на светската малопродажба на Consumer Goods Forum (Форумот за потрошувачки добра -CGF), кој претставува чадор организација на водечките светски производители на мало и производи за брза потрошувачка. Озѓур Торт кој моментално е единствениот турски претставник во Управниот одбор на CGF, чиј глобален […]

Pepsi одбележа 40 години во Македонија со гламурозна прослава

Со гламурозна прослава на која можеа да позавидат и високите преставници од PepsiCo кои долетаа специјално за овој настан, Прилепска Пиварница прослави заедно со своите пријатели, соработници и бизнис партнери. Марјана Станојковска, облечена во припиен син фустан ја водеше вечерта во која збор земаа генералниот директор Сашко Самарџиоски и Претседателот на УО Кирил Самарџиоски, пред […]

На Јавните претпријатија им треба вакцинација против корупција

Е сега замислете ги јавните претпријатија и фирмите во државна сопственост без имунитет кој ќе им овозможи борба против страшниот вирус наречен корупцијата. Наодите од анкета до 48 такви претпријатија покажуваат дека 92 отсто од нив немаат стекнато имунитет за борба против корупцијата затоа што немаат воспоставено политика за спречување на корупцијата. Секој од нас […]