Изгледа има пари во тоа ботоксот

Нов сопственик на ирскиот производител на ботокс, е американскиот фармацевтски гигант Абвие (производителот на Хумира). Со зделката ќе се создаде компанија со приходи од 48 милијарди долари годишно. Освен ботокс, Алерган е специјализиран за медицинска естетика и офталмолошки производи. Една од причините за купувањето на Алерган, е што Абвие во 2023 го губи ексклузивитетот врз […]

Дискретниот живот на германските супер-богаташи

Германија е земјата со најмногу милијардери во Европа, и за сите нив е карактеристично што живеат многу дискретно и, како што објаснува Дојче веле, „шетаат незабележани по улица“, бидејќи не сакаат да се издаваат. Уредникот на германскиот Менаџер магазин, кој ги составува годишните листи на најбогати Германци, објаснува дека одредени супер-богаташи даваат сè од себе […]

Колку многу ти се состанчи од 0 до 100 долари на час?

Експериментот на Диско корп, производител на опрема за производство на чипови, важи за сите 5.000 вработени, а нивниот ценовник има опфатено речиси сè од тарифа за користење на канцелариското биро и компјутер, до местото каде што го оставаат чадорот во канцеларија. Освен ова се наплаќа и меѓусекторска и меѓутимска соработка, па тимовите во рамките на […]

Италијански банки живи фатени како сакаат да закрпат народ со дијаманти

Како дел од целата операција, на заинтересираните купувачи на дијаманти банките им ја покажувале цената на скапоцените камења од реклами во весник, па потоа им ги нуделе своите дијаманти по поевтина цена. Рекламите, за кои клиентите сметале дека се официјална пазарна цена, всушност биле нарачани и платени од самите дилери на дијаманти. Други банки изработувале […]

Фејсбук ќе покрене глобална дигитална валута

Глобална дигитална валута ќе направи праќањето пари да е лесно како праќање порака, ќе ги избрише провизиите, доцнењата и другите бариери на протокот на парите, на луѓето во економски климавите земји ќе им понуди заштита од инфлациите и ќе покрене лавина иновации во финансиите на начин на кој интернетот направи чуда во онлајн сервисите. Сето […]

Колорадо стигна до милијарда долари данок од марихуана

Продажбата на марихуана во Колорадо стана легална во 2014, и до крајот на мај годинава таа ја надмина границата од 6,5 милијарди долари. Годинешните април и мај се најдоходовни за индустријата со просечна продажба од 24 милиони долари. Од јули 2017 до сега данокот што Колорадо го наплаќа од легалните продавачи на канабис не паднал […]

Тајниот извор на пари на Тесла

Во една од мерките што САД на времето ги воведува за борба против загадувањето се задолжителните „зелени кредити“ што секој производител на автомобили мора да ги има. Кредитите се добиваат со создавање еколошки производи (пример Тесла електрични автомобили) или со купување кредити од компании кои произведуваат еколошки производи (пример Тесла). По основа на ваквото правило […]

Зошто Фиат изненадно се откажа од купување на Рено?

Првичната идеја за купување на Рено беше пофалена по бројни основи, кои на крај се сведуваа на тоа дека двете компании мора да се спојат ако сакаат да опстанат на долг рок. Сега, иако не е објавена официјална причина за станувањето на Фиат од преговори, сомнежот паѓа на спор со француската влада. Рено и понатаму […]

Најголемата слабост на биткоин е што никој не користи биткоин

Само 1,3% од трансакциите на биткоин во првите 4 месеци од 2019 отпаѓаат на трговци, и тоа е отприлика истиот тренд што важи во последните 2 години. Податоците на Чејнаналисис покажуваат дека главен фокус на сопствениците на биткоин се шпекулации и играње на берза, посебно откако неговата цена порасна за 50% во последниве неколку недели. […]

Амазон тера тендери по балкански

Амазон веб сервиси и Микрософт сега се двата финалисти за договорот од 10 милијарди долари за ЈЕДИ (Joint Enterprise Defense Infrastructure). Станува збор за еден од најголемите договори на федералните власти во историјата на САД, со кој една од овие две компании ќе треба да обезбеди облак сервис за Пентагон во САД и низ светот. […]