Времето на бубашвабите допрва доаѓа

Станува збор за германската бубашваба, што во случајов е ознака за националност а не за жителство (Blattella germanica) која е најраспространетиот урбан гад на светот. Просто, веќе ништо не ѝ можеме.  За да ја тестираат нивната актуелна издржливост, истражувачи половина година третирале три различни колонии бубашваби во неколку урбани блокови во Индијана и Илиноис. Ги […]

Форест Гамп се инкарнирал во лисица

Арктичка плава лисица ги поминала овие 3,5 илјади километри за само 76 дена. Ѝ бил ставен ГПС уред за следење во јули 2017 година. На 26 март 2018 година тргнува од шведскиот архипелаг Свалбард. После 21 дена и 1.512 километри по тоа замрзнатото море, стигнува на Гренланд на 16 април 2018 година. Патот ѝ продолжува […]

Калифорниските школки начисто се сварија

Во Бодега беј и многу други места на калифорнискиот брег во должина од 225 километри, топлотниот бран довел до рекорден помор на школки. Колонии од стотици илјади школки, истопорени на карпите, отворени, мртви и наполно зготвени од температурата. Експертите очекуваат нивната катастрофа да предизвика верижни реакции во целиот крајбрежен еко-систем. „Школките се познати како видови […]

Африка бара укинување на забраната за трговија со слонова коска

На самитот во Зимбабве посветен на економијата околу африканскиот дивеч, Зимбабве, Боцвана, Замбија, Ангола и Намибија, повторно го подигнаа прашањето околу забраната за продажба на слонова (и слични) коска,  бидејќи секоја од овие држави има огромни залихи од истата. Претседателот на Зимбабве, Емерсон Мнангагва, изјави дека неговата држава има залиха од околу 600 милиони долари […]

Фејсбук како глобална платформа за борби со кучиња

Фејсбук не ги следи сопствените правила кога е во прашање забрана на насилни содржини и продажба на животни, се наведува во извештајот на организацијата за права на животните Лејди Фритинкер (ЛФТ). Гардијан пишува дека извештајот со име „Смртоносното подземје на борбите со кучиња на Фејсбук“ го обвинува Фејсбук дека е „епицентарот“ на дискусиите за одредени […]

Колку чини твоето евтино селфи со тигар?

Изобилието на вакви фотки е исклучиво заради чуварите на овие животни во зоолошките, разни циркуси, засолништа (или што и да е) кои ова го овозможуваат со помош на седативи или други штетни пракси. Како што има (научни и законски) причини зошто не можеш да платиш стотици долари за да храниш бебе тигар или да позираш […]

27% од сопствениците на кучиња не треба да чуваат кучиња

Ваквиот тренд не се очекува да се намали, бидејќи истата студија покажала дека 35% од испитаниците би размислиле да го стават миленикот на веганска исхрана. Една корелација од резултатите покажува дека терањето исклучиво веганска исхрана било пријавено исклучиво од сопственици вегани и од еден вегетаријанец. [video:https://youtu.be/vwD3dv24xGk] Она што луѓето кои чуваат миленичиња на веганска исхрана […]

Гулаб продаден за 1,25 милиони евра

Цената е постигната како резултат на наддавање на „елитна група кинески ентузијасти“. Продавачот е 63-годишен Фламанец кој има 500 гулаби, тврди дека сите ги знае по име и по 12 часа на ден работи со нив. Тој сосема искрено признава дека птицата, по крштеница Армандо, е со шампионско педигре, ама ни тој не очекувал дека […]

Селфито како алатка за природна селекција

Инцидентот се случува во зоолошка во Феникс кога жената решава да ја прескокне првата заштитна ограда од живеалиштето на јагуарот. На ова јагуарот реагира како јагуар, и преку втората ограда пушта шепа и ѝ зарива канџа во раката на жената. По инцидентот, првиот човек на зоолошката и се доверува на јавноста: „Нема начин како да […]

Стока на дејт

Тaдер (што му доаѓа комбинација од Тиндер и udder за виме) е англиска дејтинг апликација наменета за помош при парење на стока. Слоганот им е “100 percent Bull, 0 percent Bullshit” а содржи информации за потентните жители на 42.000 краварски фарми во земјата па човек/сопственик/подводач може да листа и да бара соодветен партнер/ка за неговите […]