Њујорк Тајмс ги укинува политичките карикатури

Се работи за карикатура објавена во меѓународното издание на медиумот. Нетанјаху како куче – водич на слепиот Трамп кој на глава носи еврејска кипа. Веднаш настана гужва и паника по социјалните мрежи и кај лојалните кербери на медиумската недопирливост на еврејската кауза (како CNN) кои бучно се ужаснаа од карикатурата, ја жигосаа како анти-семитска и […]

Дизни се изгоре со 400 милиони долари вложени во Вајс

Дизни признава дека Вајс ги направиле пепел сите пари вложени во компанијата, и во финансиски документи објавени пред некој ден Дизни е помирен дека никогаш нема да ја врати инвестицијата што ја направиле во Вајс. Во документите се наведува дека Дизни има избришано 353 милиони долари од парите што ги има вложено во Вајс, или […]

Зошто Ворен Бафет мисли дека на весниците им нема спас

Според Бафет весниците ги чека неизбежно затворање и крај на постоењето бидејќи Гугл и Фејсбук константно им земаат се поголем дел од приходите. Анализата на Бафет е дека весниците имаат многу поголем проблем кој не може да се реши со претплата затоа што не се работи само за пари туку кај публиката повеќе нема интерес […]

Како РТ го сними единственото видео од апсењето на Асанж

Обемот на ваквиот феил е уште поневеројатен ако се има предвид алчноста и сеприсутноста на британските медиуми и папараци, озогласени по својата незапирливост кога ќе се намерачат на некој или нешто. Или успехот на глобалните медиуми да испратат репортери на најоддалечените и крволочни конфликти низ светот, а да немаат 2 минути материјал од настан во […]

Децата на Кашоги секој месец добиваат рушвет за да не галамат

Вашингтон пост објавува дека компензацијата на децата на Кашоги изнесува илјадници долари месечно, а куќите што им се дадени вредат по неколку милиони долари. Кашоги има две ќерки и два сина, а исплатите „се дел од напорите на Саудиска Арабија да постигне долгорочна спогодба со членовите на семејството на Кашоги, делумно насочена кон тоа тие […]

Колапсот на наративот за заговор

По ова осврнување кон самите себе, американските медиуми ќе треба паралелно да го поправаат својот впечаток на две места: – кај јавноста која константно само подлабоко ја навлекуваа на шпионскиот трилер во кој Трамп е човек наместен од Путин („ …во 80-те бил на пат во Москва…“, „…сака да гради Трамп кула во Москва…“). – […]

Би-би-си му плати отштета на Порошенко заради ширење лажни вести

Во веста објавена во мај минатата година (сега веќе избришана од сајтот на Би-би-си) британскиот новински сервис тврди дека Порошенко доплаќал пари за да има продолжен состанок со Трамп. Во оваа верзија наводно на поранешниот адвокат на Трамп, Мајкл Коен, му биле исплатени 400.000 долари. Погрешните обвинувања се однесуваат на средба од јуни 2017, а […]

Гневот на конзервативците стана маркетинг алатка

„Изгледа дека луѓето и на Волмарт и на Котонел сметаа на гневот на општествените конзервативци да ги исполни нивните бизнис цели. Ниту едно од видеата не беше во традиционалниот бродкаст модел, туку беше направено за социјалните медиуми. Па конзервативците не налетаа случајно на нив, туку тие беа алармирани за нивното појавување, најверојатно од самите компании,“ […]

Ако не сакаш „фејк њуз“, плати за вистински

Во новинарскиот бизнис реакцијата на ова низ годините е речиси идентична како она што се случи изминатата недела кога Ганет, Базфид и Хафингтон најавија околу 1.000 отпуштања. Реакцијата кај двете компании кои со години буквално ги пљачкосуваат приходите од реклами на медиумите е да ветат дека во следните 3 години ќе потрошат по 300 милиони […]

Како Трамп победува на прес-конференциите?

Иако Вокс стојат на кажаното дека прес-конференциите се станати спектакл, експертите што тие ги интервјуираат сметаат дека повеќе станува збор за шоу. „Тоа е шоу. Шоу е за Белата куќа. Шоу е за новинарите што седат во салата,“ објаснува поранешната дописничка на Асошиејтед прес од Белата куќа. Почетоците на ова шоу се во 1955-та кога […]