Евтината облека скапо ја чини планетава

Најголемите британски ланци во Велика Британија минативе месеци мораа да се правдаат зошто стоката ја продаваат толку евтино. Како може маица да кошта 2 или 3 фунти и каде е тука заработката, беа прашувани од парламентарниот одбор за екологија кој си даде задача да ја расветли улогата на брзата мода на животната средина. Во нивниот […]

За сеирот наречен Баленсијага Икеа торба од 2.000 долари

Васалија во интервју објаснува дека инспирацијата му било личното искуство со Икеа торбите, кои не само што биле големи и функционални, туку и долгорочни. Па како такви, како студент, ги користел со месеци по шопингот во Икеа. Години подоцна Васалија решава сите овие особености да ги спакува во кожна луксузна торба. Цената на торбата ја […]

Франција почна да им мери БМИ на манекенките

Оние што ќе сакаат да работат како модели ќе мора да обезбедат лекарски сертификат за нивната општа здравствена состојба со посебен осврт на нивниот индекс на телесна маса (БМИ), кој е корелација на нечија тежина и висина. Министерството за здравство соопшти дека законот е една од мерките за борба против пореметувањата во исхраната и наметнувањето […]

Фармерки за богати кои глумат дека се работничка класа

Американскиот ланец со луксузни дуќани за облека Нордстром за 425 долари нуди лажно валкани фармерки. Моделот се вика Баракуда, со прави ногавици и би требало да доловува мажјак кој живее од трудот на своите раце. „Калта покажува дека не се плашите да се фатите за работа и да се извалкате“, стои во описот на фармерките […]

Вашата нова шивачка се вика Гугл

Заедно со една модна куќа од групацијата H&M, Гугл работи на т.н. „дата-фустани“, кои ќе се базираат на индивидуалната дневна активност и животен стил. Апликацијата користи алатки на Гугл што собираат податоци за локацијата на корисникот, неговите физички активности, времето што го минуваат надвор, метеоролошките услови и слично, па сето тоа го пуштаат низ алгоритам […]

Мик Џегер: Маж никогаш не треба да носи апостолки

“Луѓето веќе не се облекуваат како некогаш. Порано кога одеа во театар, сите беа дотерани од глава до петици. Не ми недостига тоа време, но, да бидеме искрени, кој сака да отиде во театар и таму да види дечко со пар не баш најубави нозе, облечен во бермуди и апостолки?”, ламентира Џегер за магазинот Ролинг […]

Како се бираат ангелите на Викторија

Поставата за шоуто е составена од 47 манекенки. Освен фиксовите ангели, сите други модели минуваат кастинг пред извршните продуценти на шоуто и луѓето од компанијата. Равенката по која се бираат девојките е комбинација од секси и колку таа може да продава а.k.a. колку и е допадлива на публиката. “Одлуката за Ангелите е од продавачите. Тие […]

Кога ќе ти се случи народ

Во Лондон на улицата Реџент избија тепачки меѓу луѓето кои со часови биле во ред пред продавницата. Во Париз муштериите извршиле упад во Ејч&Ем, однесувајќи се како за време на некои од најголемите немири во градот. [video:https://www.youtube.com/watch?v=dLsgHVb2IPE] Слични сцени на хаос има и во продавниците на брендот во Полска и Дубаи, каде толпите се борат […]

Зошто наочарите се толку скапи?

Дали некој ќе реши да одвои неколку стотини долари за наочари на Шанел, или можеби ќе одбере Долче и Габана,  Бурбери, Булгари, Армани, Прада, Миу Миу или пак можеби Ралф Лорен, во секој случај ќе носи нешто излезено од Луксотика, италијанска компанија која држи лавовски дел од светскиот пазар на очила. ЦЕО-то на Луксотика проценува […]

Одело стејт оф мајнд

“Носењето формална облека прави да се чувствуваме моќни, и ова го менува начинот на кој го гледаме светот,” објаснува во својата студија професорот по психологија од Калифорнија Стејт Универзитетот, Абрахам Рутчик. Заклучоците се дека генерално носењето поформална облека од вообичаеното прави луѓето да размислуваат пошироко и сеопфатно. Во психолошка терминологија носењето одело ги поттикнува луѓето […]