Како Осло со ново лого заштеди 5 милиони долари годишно

Педантните Норвежани пресметале дека градските власти имаат 50.000 вработени распределени во над 200 организации, кои годишно на најразлични агенции им плаќаат вкупно 5 милиони долари за нови логоа и надополнување на бренд насоките. Секоја од организациите има сопствено лого (некои и по неколку) па вкупниот број е над 250 логоа. Целиот овој проблем за Осло […]

Новиот Нотр Дам со закон ќе биде копија на стариот, до последен детаљ

Законот за реставрација првично беше пуштен кратко по пожарот, за да наиде на масовни критики од јавноста и од Сенатот затоа што дозволуваше експериментирање со архитектурата на катедралата. Во ревизијата се избриша членот кој дозволуваше да се игнорираат француските закони за заштита на културното наследство. Па сега материјалите кои ќе бидат користени за реставрацијата ќе […]

Банкси им упадна на Биенале со тезга на диво

Вчера на својот официјален профил на Инстаграм пишува дека не му е баш сеедно што никогаш не бил поканет да учествува на венецијанското биенале кое е „најголемиот и најпрестижниот уметнички настан во светот“. Во видеото објавено и на неговиот Јутјуб канал се гледа замаскиран човек како изложува слики за продажба на улиците на италијанскиот град. […]

Ти и Јапонија го имате истиот проблем со дедовци возачи

2018 беше втора година по ред како Јапонија има намален број на жртви во сообраќајни несреќи. Ваквиот пад меѓутоа не важеше за групата возачи 75+ години кај кои бројот на предизвикани жртви беше беше зголемен за 10%. Според полициски статистики најчестата причина за сообраќајки на возачите во години е што тие ги помешале педалите на […]

Животот во град е штетен за психа на начини кои допрва ги откриваме

На страна социолошки проблеми како самотија и стрес причинети од живеење со уште десетици илјади други луѓе, појави како загадување на воздухот или аудио загадување (сообраќај, градење, комшија што буши…) се проблемите со кои се повеќе научници се зафаќаат за подобро да разберат ги разберат трајните последици од истите. Проблемите само се очекува да пораснат […]

Без Кина, Американците ја горат својата рециклажа

Совесните граѓани на Филаделфија и натаму ги селектираат своите картони од пици, пластични чаши и срча во одделни контејнери за рециклирање, само што, во последниве три месеци, половина од овој товар оди во камиони и завршува во печките на локалните депонии, пишува Гардијан. Ваквата ситуација се реплицира низ целата земја која се мачи да се […]

Зошто Хелсинки го корне асфалтот низ град?

Само судска одлука го спречи планот сите 7 главни булевари во Хелсинки да бидат стеснети за да се направи повеќе простор за згради и други резиденцијални објекти. Па сега наместо 7, ќе се стеснуваат само 3. Заменик градоначалничката на Хелсинки за урбана средина, објаснува дека проектот не е против автомобили, туку повеќе е за да […]

Градот убав пак ќе пливне

Градови што ќе плутаат на вода како идеја постои одамна но главно како утопија заснована на фантазии. Неделава концептот се приближи кон реалноста откако ОН- Хабитат, кој се занимава со проблемите на одржливиот урбан развој, потпиша договор со МИТ и приватната корпорација Океаникс да го развиваат тој модел па да се види до каде ќе […]

Сан Франциско, градот на хуманоста. НЕ!

За нив малку е разочарувачки што не успеале да соберат ниту половина од посакуваните 100.000 долари, пари кои требало да бидат искористени за да се плати адвокат што треба да ја истера целата работа пред властите и да ја блокира градбата. Парите се собрани преку кампања на GoFundMe. Откако се расчу за целиот скандал, на […]

Франција ќе руши дивоградба од 57 милиони евра

Проектот што почнува како напуштена викендица од 200 метри квадратни, сега е претворена во куќетина во тоскански стил, со базен и хелиодром. Проблемот е што проширувањето на куќата прво е направено без дозвола, и второ, во заштитен шумски предел, заради што и нема дозвола. Освен рушењето, сопственикот на куќата, Патрик Дитер, го чека казна од […]