Убиство од размазување?

Убиецот е дипломиран на Принстон, таткото е богат менаџер на хеџ фонд, а целиот настан се случува во семејниот луксузен апартман во Њујорк. Адвокатите на Томас Гилберт јуниор, не оспоруваат дека тој го убил својот 70-годишен татко. Она што тие се надеваат е дека нивниот клиент ќе биде ослободен по основа на лудило. Пред убиството, […]

Шамарот Василиј стигна до Гардијан

Натпреварите во шамарање се прилично нови во Русија, а смислени се за привлекување повеќе внимание на натпреварите во кревање тежина. Во разговор со Гардијан Камотски стабилен како што го гледаме и на Јутјуб изјавува „тоа не е спорт, тоа е шоу“. Камотски објаснува дека немал чуено за првенството во шамари се додека со пријателите не […]

Крај достоен на имиџот

На веста околу неговата смрт, и претходеше скандалот со авио-линијата Ева ер на чии вработени неименуваниот Американец им приредил кошмарен ужас на еден претходен лет од Лос Анџелес до Тајван, на почетокот од годинава. Уште на бординг патникот кој се движи со количка, не од инвалидитет туку од што е дебел, побарал да му бидат […]

Како од Фејсбук и Гугл да украдеш 122 милиони долари а да не те фатат?

Евалдас Римасаускас ја признал вината за неколку финасиски кривични дела со кои од Фејсбук дрпнал 99 а од Гугл 23 милиони долари. Шемата му била прилично дрска. Регистрирал литванска фиорма со исто име како азискиот производител на компјутерски хардвер Кванта Компјутери па на компаниите- жртви им праќал профактури за производи и услуги кои ниту ги […]

ПЕТАрди

Гугл објавува цртеж со Австралијанецот за да го обележи неговиот роденден, порачувајќи дека сликата го слави „легендарниот австралиски поборник за заштита на дивите животни и ТВ личност чија храброст и пасија ги отворија очите на милиони луѓе кон чудесиите на дивите животните“. Стив Ирвин почина во 2006. За ПЕТА сето ова излезе дека е неподносливо, […]

Абортусот од рајот е излезен

Рафаел Самуел од Мумбај планира да ги тужи своите родители затоа што го создале и родиле без него да го прашаат. Дечкото е „чајлд-фри“ активисти, кој верува дека децата не треба да бидат присилени да се ги трпат маките на животот. Плус на ова тој носи и титула „анти-наталист“ која се однесува на неговото верување […]

Инстаграмџија на денот

Отказот е по основа што профилот на Фларт е речиси комплетно исполнет со видеа од него како седи на работа и прди. Во сето ова работодавецот никако не го нарушува неговото право да испушта гасови (затоа што веројатно и во тоа лежи некоја тужба), туку тие решаваат да го отпуштат Фларт затоа што се снимал […]

Американци ќе ја пукаат Ирма

43.000 лица се ставија на располагање на една Фејсбук иницијатива за оружена борба против ураганот кој се приближува кон САД откако направи хаос во животите на 1,2 милиони лица на Карибите. “Го пуштив тоа заради комбинација од досада и стрес и мислев малку да ја развеселам ситуацијата„“ вели 22 годишниот Рион Едвардс. „Но, одзивот комплетно […]

Шкрели не може да најде порота која не го мрази

Озлогласениот фармацевтски лакомец се соочува со неколку кривични пријави за измами со фондови. Некои од нив носат затворски казни и до 20 години. Но неговата адвокатска екипа се мачи да најде непристрасни членови на порота кои за него не мислат сè најлошо, а би биле задоволни и да не слушнале за него. Тешко е и […]

Геолог-христијанин го тужи Гранд кањон за верска дискриминација

Тоа е човек кој докторира геологија но подоцна го наоѓа креационистот во себе и тоа му станува главната животна преокупација. Таков е Ендру Снелинг со докторат од Универзитетот во Сиднеј кој ја тужи управата на Гранд кањонот за верска дискриминација. А дискриминацијата е во тоа што побарал да земе 60 камења од кањонот за „научно […]