Морков од месо

Крајниот резултат е следното: храна со изглед на морков, направен исклучиво од месо (мелено мисиркино), кое на гриз има мека текстура како мелено месо, ама вкусот му е на морков. Во Арбис за производот имаат и сосема нова група на јадења „megetables“ (meat + vegetables), а конкретниов изум го водат како марот (meat + carrot). […]

Белото месо штотуку поцрвене

[video:https://youtu.be/j-nT_joqmeM] Кога ќе види човек, ништо живо не остана од оние класични научни истражувања околу храната на кои пораснаа дузина генерации. Наспроти општонародното верување, сега е утврдено дека консумирањето црвено месо (генерално свинско и телешко) и консумирањето бело месо (генерално пернати створења и риба) имаат подеднакви ефекти врз нивоата на холестерол во крвта. „Кога го […]

Зошто пилешкото е толку евтино?

Едно е што ги има многу повеќе од кога и да е, втора работа е што се потешки од кога и да е. Ако просечно пиле во 1957 тежело 0,9 килограми, во 2005 тежината е 4,2 килограми (и двете мерени на 56 дена старост). Напредокот во технологијата неспоредливо го олеснува справувањето со незамисливите бројки пилиња […]

Веганство и затворска казна

Се проценува дека 3% од белгиските деца се присилени да следат строга диета во која се лишени од секакви животински производи вклучително јајца и млеко. Белгиската Кралска академија за медицина пред некој ден објави правно мислење „кое би можело да влијае на идните судски пресуди, и ова е прв пат здравствените власти на земјата да […]

Зошто патлиџанот е онаква тиква?

Во 93% од модерниот, одгледан домат кој може да се најде во маркетите и пазарите, недостасуваат гени кои го даваат препознатлив вкус на ова овошје кое со судска одлука беше прогласено за зеленчук. Виновник не е генетската модификација туку одгледувачите, со форсирана селекција на карактеристики кои имаат најдобар пазарен ефект. Со други зборови, со текот […]

Од јадење риба упропастивте сè живо во морињата

Дали затоа што сè се случува под вода и не е така очигледно на прв поглед, кога се започна големата преселба на гладните од регуларно копнено месо на риба, некако очекувањата беа дека нивото на уништување предизвикано од одгледувањето стока на индустриско ниво нема да се повтори во морињата. Десетина години упорно јадење риба, очекувањата […]

Франција нема да џвака бело

Од следната година во Франција ќе биде забрането да се користи контроверзниот титаниум диоксид, адитив кој се употребува за белење на мастики, бели чоколада, сосови во прав и слично. Одлуката е донесена по едно испитување од 2017 година кога се утврдило дека не постојат гаранции за безбедноста на овој адитив, осомничен за канцерогени влијанија кај […]

Сериозен пораз за природната селекција

Се работи за брендот Хол ерт, и неговиот путер од 3 јаткасти производи кој, и покрај тоа што на него е напишано дека е составен од кикирики, пекан и ореви, ќе треба да се прелепува со нови етикети затоа што го прекршил законот според кој на теглата мора да има предупредување на англиски за алергија […]

Веге дискови за вас прекрасни вегани

Француските социјалисти во ЕУ парламентот поднесоа предлог производите кои не содржат месо да не можат да се нарекуваат плескавица, колбас, шницла или бифтек. „Чувствуваме дека бифтекот треба да се чува за вистински бифтек со месо. Луѓето треба да знаат што јадат,“ порачува парламентарецот Ерик Андри. Наводно предлогот е новите имиња да вклучуваат термини како „вегански […]

Пица е поздрав појадок од зашеќерени житарки

Содржината прави разлика и во корисноста на двата оброка, па самото тоа што парче пица има многу повеќе масти и многу помалку шеќер отколку најголемиот дел од пакуваните житарки, значи и дека шеќерот нема да ти падне кратко по појадокот.  Освен тоа парче пица содржи и повеќе протеин отколку зашеќерените житарки, што значи дека те […]