Притисокот од околината те тера да купуваш работи што не ти требаат

Приказната за францускиот филозоф Дени Дидро е дека човекот и покрај тоа што е еден од водечките филозофи од добата на Просветителството и има објавено неколку познати книги, тој сепак најголемиот дел од животот го минува во сиромаштија. По одреден период ова не е сиромаштија од немање пари, туку затоа што Дидро како и неговите […]

Њујорк, град на празни продавници

Во изминатите неколку години беа затворени илјадници мали продавници кои беа пренаменети како локации за големи трговски синџири. Кога и тие пропаднаа, продавниците останаа празни, а сопствениците, најчесто институционални инвеститори, не се заинтересирани да ги намалат кириите, пишува Гардијан. Веќе во октомври, САД го надминаа претходниот рекорд во затворање на продавници кој беше постигнат по […]

Крај на супермаркетите?

Унилевер, Марс и другите гиганти за храна и домаќински производи со потпис го најавија своето учество во дигиталната платформа за шопинг која треба да стартува идната година. За потрошувачите тоа ќе значи дека од 2018 година, стотици брендови односно илјадници производи ќе можат да купуваат по пониска цена. Се работи за тн “blockchain“ технологија која […]

Опомена за платените препораки

Меѓу опоменатите од тамошното тело за заштита на потрошувачите се и Дејвид и Викторија Бекам, Џенифер Лопез, чопорот Кардашијан и други. Регулаторот уште од ноември собирал материјали за бесрамното промовирање производи по Инстаграм и другите канали при што таканаречените инфлуенсери кријат дека се платени да се одушеват од некој производ. Секое писмо до 90-тината познати […]

Кога „научно докажаното“ „загарантирано“ носи проблеми

Убер ги подлажа возачите колку можат да заработат Во своите онлајн реклами, Убер малку ги напумпа цифрите колку човек може да заработи возејќи за нив. На регулаторот му паднаа во очи во 2015, во 2017 почна истрага а случајот се затвори со плаќање 20 милиони долари. Убер и натаму тврдат дека тоа е најдобриот начин […]

Амазон отвора гранап без каси и редови

Во дуќан во Сиетл Амазон го пушти во бета верзија својот систем на продавница во кои не постојат каси и чекања во редови. А за догодина е закажан официјалниот старт на ланецот. Системот се базира на сензори и интелигнетни алгоритми а на кориснко му е потребна само апликација. На влез во дуќанот се регистрира мобилниот […]

Борба за производи што ќе траат и после гаранцијата

Петицијата ја започнува Тара Батон, основачката на BuyMeOnce.com, сајтот кој индексира производи со доживотна, или прилично долга гаранција. “Производителите некогаш се гордееа со тоа што можеа да создадат производи кои траат. Се работи за недостаток на волја, а не недостаток на знаење и технологија, што доведе до подем на апарати што се фрлаат. Ова е […]

Плаќање со селфи

Мастеркард сака да се ослободи од старомодните лозинки лансирајќи нови мобилни технологии кои на корисниците ќе им овозможат да ги автентицираат онлајн купувањата со отпечаток на прст или селфи. Следните неколку месеци платформата ќе биде пробана во САД, Канада, Велика Британија и неколку европски земји. Планирано е во следните 5 години ова да стане регуларен […]

Зошто треба да купувате машки верзии на работите

Според еден извештај од Калифорнија, жените плаќаат “женски данок”,  плаќајќи годишно за исти услуги како мажите 1.350 долари повеќе од нив Дискриминацијата е двојна ако се земе предвид и јазот во платите меѓу двата пола: за секој заработен машки долар, жените заработуваат 79 центи. Истражувачи во Њујорк споредиле цени на стотици производи за мажи и […]