Моби: Од прва лига до гребење дрога по концерти

На 11 септември 2008-ма година, на неговиот 43 роденден, Моби лежи на тротоарот пред неговата куќа во Њујорк, немоќен да направи уште десетина чекори за да се прибере дома, покриен во сопствените повраќаници, патетично цмиздрејќи на песна од Џој Дивижн која одела од неговиот телефон. Му станува јасно дека конечно доаѓа до самото дно (јер […]

На Џони Ротен му се случува Anarchy In L.A.

63 годишниот Џони Ротен се жали дека неговата милионска куќа во некогаш престижниот кварт Венис е на удар на вандали и дека неговата сопруга која има проблеми со Алцхајмер тешко се носи со брановите бездомници кои го имаат преплавено тој дел од градот. „Се движат во маси, сите се млади на околу 24 години, агресивни […]

Се пензионираше Конор Мекгрегор

Последната борба на Мекгрегор заврши со пораз од Хабиб Нурмагомедов во октомври 2018. Претходната, егзибициона борба, за стотици милиони долари, Мекгрегор исто така ја изгуби, само тогаш поразот беше од непоразениот шампион во бокс Флојд Мејведер. Мекгрегор своето деби во ММА борбите го има во 2007. Со тек на време станува најпрепознатливиот лик на УФЦ, […]

Смееме ли да го слушаме Мајкл Џексон?

ХБО викендов го пушти првиот од двата дела на документарецот за Мајкл Џексон за кој после премиерата во Санденс Гардијан пророкуваше дека „на наследството на Мајкл Џексон веќе никогаш нема да се гледа со исти очи“. Во пресрет на тој долгоочекуван настан, споре британски Телеграф, Радио 2 на Би Би Си тивко ги тргнала сите […]

Вуди Ален го тужи Амазон за 68 милиони долари

Откако „A Rainy Day in New York“ веќе 6 месеци седи завршен без да има премиера, Вуди решава да си ги побара парите што ги има договорено за него и за уште три филма што уште не почнале да ги работат. Сумата е 68 милиони долари, плус адвокатски и судски трошоци. Проблемот на Амазон е […]

Новиот документарец за Мајкл Џексон го шокираше Санденс

Пред проекцијата на фестивалот Санденс, на гледачите им било кажано дека на располагање им стојат медицински лица во случај да им се слоши. Имало и повеќе полиција од што е вообичаено бидејќи најавата на филмот предизвика масовен гнев меѓу фановите на Мајкл Џексон; имало и закани за режисерот Ден Рид и протагонистите на филмот. Формалните […]

Има зошто сега никој не сака да ги води Оскарите

Во разговор за Ентертејмент викли, Сет Мекфарлан, кој ги водеше Оскарите во 2013, објаснува зошто луѓе не се нафаќаат на работата: „Пази, ова е тезга што сите ќе ја следат. А кога правиш нешто околу кое има толку голем интерес и внимание, природно е дека ќе имаш голем број мислења од голем број луѓе. Се […]

Како оди Рамштајн во супермаркет

Стотина московјани беа прилично шокирани кога го видоа фронтменот на Рамштајн, Тил Линдеман, како со себе носи гимп и се пробива меѓу рафтови за да дојде до закажаното место за потпишување на неговата книга. Гимпот беше прописно облечен и се понашаше сходно своите стандарди за понашање. Тоа се оние луѓе кои имаат сексуален фетиш да […]

Дур си Блинкнал, долгови до гуша

Пред 4 години ДеЛонг создаде компанија со помпезно име „Ѕвездена академија на науките и уметностите”. Освен ентертеинмент дивизија, имаа и сериозен оддел со амбициозни научни планови: истражувања на НЛО и други вселенски мистерии. За таа цел имале најмено сурија екс државни службеници од агенции како ЦИА и НАСА како и корпоративни ликови кои имаат работено […]

Џон Клиз на 78 години се разочара од Британија

Клиз веќе има и приближен датум за отселувањето, кое го најави за ноември. Човекот за Би-би-си објасни дека му е смачено од „лажењето и тривијалноста“ на британските весници. Тој посебно е вознемирен од „стандардот на дебати околу брегзит кој беше ужасен.“ Локацијата што ја има избрано Клиз се наоѓа на островот Невис, дел од Свети […]