Чизмата се смалува

Само за четири години, во периодот меѓу 2014 и 2018 година, италијанското население се намалило за 677.000 луѓе.  Главни се два фактора: намалениот број на новороденчиња и големиот одлив на луѓе надвор од земјата, особено на млади луѓе. Одат во Германија, Франција, Англија, Белгија. Само лани, земјата ја напуштиле 157.000 луѓе. На глобалниот список е […]

Австралија им ветува референдум на Абориџините

Австралија планира во рок од три години да распише референдум за уставно признавање на домородното население, тема која со децении предизвикува жестоки дебати во тамошната јавност. Претходно ќе треба да биде постигнат договор со водачите на Абориџините кои бараат поголемо влијание врз управувањето на земјата. Пред две години тие предложија основање на советодавно тело во […]

Холокаустот не е ексклузива

Речиси 150 историчари специјализирани на теми поврзани со холокаустот го осудија и побараа да биде повлечено соопштението на Меморијалниот музеј на холокаустот во кое се бараше да престанат секакви аналогии меѓу холокаустот и ситуацијата со мигрантите. „Одлуката на музејот однапред да офрла секакви аналогии со холокаустот или настаните кои имаат доведено до него е комплетно […]

Како „легално“ да се бомбардира Иран?

Правната администрација на Трамп пробува да отвори врата низ која секоја власт би можела да оправда каков било напад, каде било на светот. Но, Демократите и неколкумина Конзервативци се упорни во настојувањата да ги осуеатат ваквите планови, вклучувајќи го минатонеделното минирање на обидот да се избутка амандман по кој нема да биде потребна Конгресна дозвола […]

Кои се новите европски шерифи?

Урсула фон дер Лејен (ќе одберат ли тие човек со име полесно за пишување?) е ќерка на познатиот германски политичар Ернст Албрехт кој исто така има извршувано високи функции во ЕУ. Има 60 години, сопруга е на индустријалецот Хајк фон дер Лејен и мајка на седум деца. Полиглот, по професија е докторка која влегува во […]

Чао фосилни, чао гасови и нуклеарни, поевтинија фотоволтаиците

Кон крајот на месецот Лос Анѓелес ќе ратификува 25 годишен договор за обезбедување на седум проценти од електричните потреби на градот по – зборот е девалвиран ама стварно – бонбона цени: 1.997 центи за киловат-час од фотоволтаици и 1.3 центи за струја од батерии (хинт, од нуклеарна, големопродажната цена е околу 2 цента) „Ова се […]

Битка за француските базени

Од мај годинава група муслиманки под името Граѓанска алијанса на Гренобл два пати се појавува во градските базени во буркини (бикини што комплетно ја покрива жената, освен лицето). Тие и се снимаат како пливаат во базените објаснувајќи дека тоа го прават „за да ја одбранат религиозната слобода“. За ова групата е казнета по 35 евра […]

Американските политики како руска матрјошка

Како и секоја друга меѓународна трговија, и онаа меѓу САД и Кина е резултат на политички аранжман. Не постои нешто што е „природна“ или „слободна“ трговија. Тоа што огромна мануфактура на почетокот на веков се префли од САД во Кина е затоа што двете држави имплементираа политики кои беа дизајнирани за да се добие таков […]

Дронот што го собори Иран е шпионски ѕвер од 220 милиони долари

Дронот што беше соборен од иранската револуционерна гарда е од моделот RQ-4A Global Hawk, летало од 220 милиони долари, кое претставува „масовна платформа за следење“. Претходно Пентагон го обвини Иран дека е поврзан со соборувањето на дрон од моделот Рипер, над јеменска територија. Дронот Глобал хок е пуштен во служба во 2001, распонот на крилја […]

Бриселскиот самит на недостапни смартфони

Освен ова 28-те лидери кои ќе дебатираат за изгласување на највисоките позиции во Унијата, исто така нема да смеат во салата да ги донесат и своите дипломатски советници. Тест за самитот во Брисел беше едно слично собирање на ЕУ лидерите од пред еден месец. Проблемот е се поголемиот страв од злоупотреба на мобилна технологија (и […]