Амазон засекогаш ги чува снимките на разговори од Алекса

[video:https://youtu.be/O9DC5T8-ARs] Бил Бур не е единствениот кој е здраворазумски претпазлив кон сè попаметните гаџети кои нè опкружуваат, во смисла на зачувување на нашата приватност. После текстот на ЦНЕТ дека Амазон чува транскрипти и интеракции преку Алекса, сенаторот Крис Кунс реши да им пише писмо во кое им бара да објаснат како компанијата ракува со тие […]

Американски компании продолжија да му продаваат на Хуавеи, затоа што никој не знае како е правилно

Се работи за клучни компоненти без кои кинескиот бренд не би можел да ги произведува своите смартфони, сервери и останатата опрема. Главно, целото блокирање е еден масовен хаос во кој никој ништо нема поим или не е сигурен што и како треба да се прави. Компаниите првично ги блокираа сите испораки кон Хуавеи, бидејќи не […]

Џони Ајв, човекот што го дизајнираше Ајфонот, даде отказ во Епл

Отказот стапува во сила некаде кон крајот на годинава, а во соопштението на компанијата за заминувањето на главниот дизајнер, се наведува дека тој ќе основа сопствена компанија за дизајн, Ловфром (LoveFrom), чиј прв муштерија ќе биде Епл. Освен Ајфон, во 30-годишната кариера во Епл Џони Ајв во своето портфолио го има и дизајнот на Ајмак, […]

Распбери Пај 4-ка

Новата генерација, официјално Распбери пај модел Б, има процесор со четири 1,5 гигахерци Кортекс А72 јадра (и поддржува х.265 видео декодирање), и за прв пат дозволува повеќе од 1 гигабајт РАМ. Има модел со 2 и со 4 гига. За разлика од досегашниот „етернет преку УСБ 2“ новиот систем има вистински гигабитен етернет порт, два […]

Хуавеи почна да пушта фактури за користење на нивни патенти

Наводно барањето на Хуавеи е уште пред да ги спопаднат сите блокади и забрани од страна на Белата куќа. Минатата недела претставници на двете компании имаат средба во Њујорк конкретно на темава и да утврдат дали Веризон користи опрема од други компании која ги прекршува патентите на Хуавеи. Патентите се движат од опрема која е […]

Можете ли да замислите аквадукт кој треба да се менува секои 18 месеци?

Во древни Грција и Рим имале фасцинантни упади во области кои ги сметаме за ексклузивно модерни: роботика, нанотехнологија и сл. На пример, Грците имале само-движечка машинерија нарешена театар автоматон. Замислувале и робот ( бронзен Талос, создаден од Хефест односно од Вулкан, би патролирал по Крит и би фрлал камења по бродови кои се закануваат, сам […]

Епл објави монитор од 5.000 долари, и компјутер од 35.000 долари

Новиот Про дисплеј ХДР 6К монитор на Епл чини 4.999 долари, само екранот, плус уште 1.000 долари за постоље за него. Некои аргументи кои може да им ги понудиме на фановите на Епл се дека постољето е стварно елегантно, цврсто и стабилно, има нагиб од 25 степени и дозволува вртење во портрет (вертикално). На конференцијата […]

Што ако американска компанија не ја испочитува забраната за работа со Хуавеи

Претпоставката е дека Микрософт на крај ќе се реши на ист потег како и Гугл и ќе ја прекине соработката со кинеската компанија. И ова нема да биде само заради милијардите што ги вади од лиценци за Виндоус, Офис и друг софтвер од американската влада, туку и затоа што по закон мора така да направи. […]

Проговори основачот на Хуавеи

За нападите од САД Многу е поверојатно дека САД ја крадат нашата технологија затоа што сега ние ги водиме. А дали владата е вмешана во нашата компанија КМПГ може да наред ревизија и да провери. Американските ревизори постојано ни прават ревизија, можете од нив да побарате извештај. За трговијата со САД Американците никогаш не купувале […]

Од сè што можеше да ѝ снема, на Јапонија ѝ снемаа телефонски броеви

Намерата на министерството за економија е да воведе новa номенклатура и постојните броеви да бидат заменети со нови 14-цифрени телефонски броеви. Со промената Јапонија на располагање ќе има 10 милијарди телефонски броеви. 14-цифрените бројки ќе започнвуаат со 020, префиксот што земјата моментално го користи за ИОТ (Internet of Things) уреди. Иако 020 е воведен на […]