Кога Џордан го соблекол дресот со број 45, облекол 23 и растурил

Минатата сезона во НБА бројот 23 го носеле 15 кошаркари. И тоа е далеку од најпопуларната бројка, затоа што број 3 на дрес носеле 30 играчи, осмица носеле 26, а број 1 дури 25 кошаркари. Петка на грбот имале 24 ѕвезди, а број 0 имале 23-ца. Но кога се гледа од страна, се има впечаток […]

Кога ќе те прашаат кој ти е најомилен кошаркар на сите времиња

is this my new favorite basketball player of all time? the answer is yes pic.twitter.com/bVnL8U2A3t — arati (@ayoarati) June 25, 2019 Руди Гобер, Французинот од Јута Џез кој во мај 2018 беше избран во најдобриот дефанзивен тим во НБА имаше што да каже: Allright @nba you can give her my trophy https://t.co/KAXs9BYLWT — Rudy Gobert […]

Врвната имитација на Шекил О’Нил од Фараоа на доделување награди

They didn’t have to do Shaq like that…#NBAAwards pic.twitter.com/IdVUl8td53 — Bleacher Report (@BleacherReport) June 25, 2019 Што се однесува до наградите, признанието МВП за најценет играч во лигата го доби Гркот со нигериско потекло Јанис Адетокумбо. Јанис го победил Харден на гласањето (78/23 гласови), а кога требаше да се обрати до публиката „Грик-фрик“ и не можеше […]

Дефиниција на НБА драфт за почетници

ШТО Е ТОА ДРАФТ? Драфт во превод од англиски означува „повик“ (план) – се одржува секоја година по завршувањето на сезоната во НБА. На церемонијата, која традиционално се одржува во Њујорк (до 2010-та драфтот минуваше во легендарната Медисон сквер гарден, а од 2011-та во арената на Нетс, прво во Њу Џерси, а сега во Бруклин). На […]

Ај бе битно да се истрчаме

Во Чиле се игра кошаркарско првенство за девојки до 16 години во организација на ФИБА во кое учествуваат земји од Северна, Јужна и Средна Америка. Сè е тоа океј, се додека на ред не дојде дуелот меѓу САД и Ел Салвадор на кој да не знае човек дали да се смее, да тагува или па да […]