Девојката што ги удри темелите на Ултимејт фризби во Македонија

Во 1968-ма година студенти од Њу Џерси развиваат спорт по име Ултимејт Фризби. Во 2012-та во цел САД го играат 5 и кусур милиони играчи. Најјаката лига во светот ја имаат тие, а владеат и на светските првенства. Кај нас историјата на овој спорт стартува со Андријана и Борјан кои разбрале за него пред пет […]

Имаме златно дете во таеквондо по име Горјан

Теквондо е корејска боречка вештина и национален спорт на Јужна Кореја. На корејски тае значи удар или блокада со ногa, квон е удар или блокада со рака и до е пат, начин или метод. Значи теквондо во груб превод значи патот на раката и ногата. Ова е основно Википедија инфо за оние кои ќе речат „Што беше тоа таеквондо“, а ова е […]

Решена мистеријата за атлетичарот за кој мислеа дека градел пирамиди во Гиза

После многу шпекулации околу годините (судејќи по изгледот) на кенискиот атлетичар, неговиот клуб Бенфика од Португалија потврди дека тој навистина има 17 години. Луѓето од атлетскиот клуб Бенфика покажале документација и пасош според кои специјалистот за 5.000 метри ќе наполни 18 години во ноември. ШТО БЕШЕ ПРОБЛЕМОТ? Едвард Пингва Закајо е роден во градот Нарок […]

Ник Кирјос – пакосен морон уште од мал

Ник Кирјос одново ја запрепасти светската јавност, не само со намерното лупање топче во градите на Надал кој чудно го погледна, туку и со изјавата по мечот: „Намерно сакав да го погодам во гради. Што има да му се извинувам? Колку Гренд слема има? Може да го прими топчето на гради“, рекол Кирјос пред новинарите. […]