Знаете ли битолчани како ја викаат ракометната сала?

Од регионалната СЕХА лига во Битола пратија инспекција за да утврди на кое дереџе им е салата. Забелешки има многу и тие се слични со оние кои ги бара ЕХФ за во Лига на шампиони. Во салата е потребно: – Да се постави уште еден семафор што ќе биде сместен на спротивната страна на главниот […]

Македонија доби лесна група на ЕП 2020

Избраниците на Данило Брестовац се наоѓаат во групата Б заедно со Чешка, домаќинот Австрија и Украина. Ждрепката е доста посакувана бидејќи избегнавме потешки противници и плус ќе играме во Виена, Австрија дестинација најблиска за македонските навивачи. Другите две земји домаќини каде ќе се игра првото Европско првенство со 24 репрезентации се Шведска и Норвешка. а […]

Кога РК Вардар е во прашање сè e можно и следна сезона

Колку Вардар стана респектабилен клуб и редовна тема и во странскиот печат покажува тоа што скоро и по еден месец од освојувањето на европската титула, го има во угледни и познати медиуми и тоа на насловна страна. Индекс денеска во својот спортски дел излезе со наднаслов „Чудото наречено Вардар“ и наслов „На Вардар му прогнозираа […]

Вардар и Еурофарм ги дознаа ривалите во Лига на шампиони

Во конференциската сала во Ерсте Кампус во главниот град на Австрија, двата македонски претставници во новата сезона од ЛШ, Вардар и дебитантот, битолски Еурофарм Работник ги дознаа противниците во групната фаза која почнува со прво коло од 11 до 15 септември. Вардар како европски првак беше во првиот шешир, заедно со ПСЖ против кого не […]