Договор или живот

Цезар Алберто Кастро Перез минатата недела бил нападнат и принуден да потпише раскинување на договорот со Олимпијакос Никозија и да се откаже од неисплатените плати, пренесува Меѓународното здружение на фудбалски професионалци (FIFPro). Фудбалерот од Венецуела ретко добивал шанса во првиот тим, клубот не бил задоволен од неговите игри и не примил плата во последните три […]

Фудбалерите преферираат проститутки

Луис Саха, поранешниот член на Манчестер Јунајтед, промовирајќи ја својата автобиографија изјави дека многу негови колеги се загрижени од негативниот публицитет во таблоидите. Неретко страниците во жолтиот печат се исполнети со стории од поранешните девојки на фудбалерите, па затоа тие повеќе преферираат да најмат проститутка отколку да си најдат девојка. „Да бидеме искрени, жените се […]

Металург го доби посакуваниот противник

Желбата на Металург се исполни. Избегнат е Копенхаген во осминафиналето од ракометната Лигата на шампиони. Македонскиот шампион во Топ 16 нокаут фазата од најелитното европско ракометно натпреварување ја доби екипата на Загреб Кроација Осигурање. Овие две екипи веќе еднаш се сретнаа оваа сезона. Во рамките на регионалната СЕХА лига, Металург и Загреб во Скопје ремизираа […]

Чудо пред звукот на сирената

Натпреварот помеѓу Кал Поли Помона и Кал Стејт Домингез Хилс во регуларниот дел заврши со резултатот 48:48 и тоа со израмнувачка тројка во последната секунда. На 8,7 секунди до крајот на продолжението, домаќините постигнаа тројка за 57:55, но на другата страна и гостите истоа така беа прецизни од зад линијата за три поени. Гостинските кошаркари […]

Монтоја се судри со камион и предизвика експлозија

НАСКАР трката Дејтона 500 оваа година изобилуваше со дожд, судари, пожар, експлозија… Стартот на трката која требаше да се одржи во неделата, беше одложен за 36 часа заради обилните врнежи. И само што трката започна, поранешниот Формула 1 возач, Хуан Пабло Монтоја се заби во камион кој превезуваше 750 литри гориво. Сударот предизвика експлозија, но […]

Нешто добро од Турција

Изминатиот викенд во Турција се одигра големото дерби помеѓу Галатасарај и Бешикташ. Атмосферата на трибините на натпреварите помеѓу Галатасарај, Бешикташ и Фенербахче секогаш е одлична, а овој пат навивачите на Галатасарај направија вистински спектакл. Тие со прекрасна тродимензионална кореографија од тренерот Фатих Терим и фудбалерите, го мотивираа својот тим кој на крајот победи со 3:2 […]

Масовна ракометна тепачка во Хрватска

На само две секунди до крајот на натпреварот од втората ракометна лига на Хрватска помеѓу Рудар и Мославина, при резултат 21:21, домашен ракометар имал шанса да постигне победнички гол во контра напад, но бил грубо фаулиран. Тој бил турнат од зад грб, паднал на гостинската клупа и го скршил носот. Зарем треба подобар повод за […]

Среде бокс изби хокеј натпревар

На финалниот плејоф натпревар од СЛОхокеј лигата помеѓу Партизан и Олимпија, кога се беше одлучено при резултат 6:1 за Партизан, изби масовна тепачка. На беспомошните судии им беа потребни 15 минути да ја смират ситуацијата за да се одиграат последните две минути по кои Партизан ја одбрани титулата. [media file=”https://off.net.mk/files/offside/2012/02/29/partizan-olimpijatucaupioniru20.1.2012.mp4″]

Еден е Рајан Гигс

Рајан Гигс има освоено четири ФА куп титули, две во Лигата на шампиони и 12 трофеи од Премиер лигата. Ниту еден фудбалер во Англија нема остварено такви успеси, а 38-годишниот фудбалер од Велс не покажува никакви знаци на старост. Тој ја потврди својата класа на својот 900. натпревар за Манчестер Јунајтед, донесувајќи му ја победата […]

Металург „изгоре“ во желбата за победа

Металург за прв пат загуби на својот терен, но навивачите со аплауз ги испратија своите херои во нокаут фазата од Лигата на шампиони, нешто што не му успеало на ниту еден друг македонски клуб претходно. Првото полувреме им припадна на ракометарите на Металург, но на крајот се покажа дека едно добро полувреме не е доволно […]