Реал Мадрид и Меси во знакот на стотката

Веќе трета сезона по ред Реал Мадрид постигнува по повеќе од 100 голови, но оваа сезона тие тоа го сторија уште во март по 30 одиграни натпревари. До овој успех тие стигнаа со победата од 1:5 пред негостољубивите навивачи на Осасуна. Централна фигура на натпреварот беше Кристијано Роналдо кој постигна два гола и асистираше на […]

Премиер лигата ќе стане здодевна

Сите фудбалски сладокусци се надеваа дека ќе бидат сведоци на неизвесна завршница во Премиер лигата и на неверојатно градско дерби на 30 април. Сепак ова задоволство најверојатно ќе ни биде скратено и трката за шампионската титула ќе биде здодевна. Манчестер Јунајтед во 31-то коло има шанса да ја зголеми предноста откако Сити повторно киксна и […]

Турција и изгубените антиквитети

J. Paul Getty Museum, Metropolitan Museum of Art и Cleveland Museum of Art се само некои од музеите кои треба да и вратат артефакти на Турција. Најголем дел од антиквитетите кои ги бара Турција биле украдени од земјата по 1906-та, кога бил донесен закон кој на државата и дава сопственост на сите антиквитети кои уште […]

Уста што бара сапун

За Адел: Има преубав глас но е малку предебела. За Хајди Клум: Претешка е за модел, преширока е секогаш се смее глупаво. За нејзинниот екс сопруг Сил: Каква му е таа кожа полна со кратери? Не сакам да имам таква кожа. За Русите: Да бев девојка во Русија, ќе бев лезбејка, толку мажите им се […]

Љубовта е..

Се сеќавам дека слични изреки, само со други цртежи, имаше и во едни мастики, и дека си ги собирав – мора да ми се некаде по дома. Еве неколку од книшката „Љубовта е кога одиш држејќи се за раце” од 1965., во која Луси, Снупи и Чарли Браун ја објаснуваат оваа необична појава, преку сосема […]

Јазик во уво

Ме прашува Тајсон, нашиот менаџер, возач, лајтмен, готвач и уште кој знае што, зошто не направиме албум на англиски или барем на германски: „Дај бе Миле, си го студирал тој англискиот. Напиши пар ствари. Било што, само да се римува, па да почнеме малку да свириме по богатите земји, да се тргнеме од Балканот. Да […]

Перо Антиќ на Евролига фајналфор турнирот!

Во првата четвртина двете екипи одиграа израмнето со „кош за кош” игра и по крајот на првиот период резултатот гласеше 21:21. Кошаркарите на Сиена имаа подобар старт на втората четвртина и поведоа со +5 (28:33), а на паузата помеѓу двете полувремиња гостите заминаа со минимална предност од 38:39. Гостинските кошаркари го одржуваа минималното водство и […]