Сити владее во Манчестер, а можеби и Англија

Неверојатна завршница на Премиер лигата. На две кола до крајот на сезоната, Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити се израмнети на врвот на табелата со по 83 поени. Манчестер Јунајтед во следното коло го пречекува Свонси, а на крајот гостува кај Сандерленд, а Сити гостува во Њукасл и сезоната ќе ја заврши на домашен терен против […]

Право на филмска поплака

Покрај регуларните поплаки BBFC редовно добива комплетно сулуди забелешки од гледачите. Следниве, навистина се случиле:   “Не ми се допаѓа Даниел Крег” По промоцијата на суровиот Бонд во “Казино Ројал,” еден од гледачите им пишал на BBFC за да им се пожали дека Даниел Крег не му се допаднал и барал да биде вратен Шон […]

Рестораните на Њујорк

Џо Бастианич еден од најуспешните сопственици на ресторани во Њујорк, во книгата Restaurant Man ги открива тајните на неговиот бизнис. По него, маса во кој било ресторан во градот не е никаков проблем доколку си подготвен да “соработуваш” со домаќинот. “Тој добива редовна плата, но секогаш смета и на разликата што ја зема на рака. […]

Навивачите на Селтик го „прежалија“ Ренџерс

Викендов се одигра уште издание од „Олд фирм” дербито кое Селтик го доби со 3:0. Натпреварите помеѓу Селтик и Ренџерс се многу повеќе од спортско ривалство, а тоа повторно се докажа и на нивниот последен дуел. Пред почетокот на натпреварот, навивачите на Селтик со голема кореографија покажаа дека воопшто не го жалат банкротираниот ривал Ренџерс.

Највалканите играчи во НБА лигата

Анкетата на Sports Illustrated вклучи 146 НБА кошаркари, но таа била спроведена пред ударот со лакт на Мета Ворлд Пис над Џејмс Харден, па најверојатно затоа тој не се најде на првото место на листата од највалкани играчи во лигата. На оваа листа освен „тепачите”, се најдоа и неколку познати „глумци”. На 15-то место е […]

За писателите нема пари. Аха, и?

Тешко е денес да се живее од книжевност, повторуваат вознемирено и писателите и издавачите, но изгледа никој не ги сфаќа сериозно. Всушност и никој не ни треба да ги сфаќа така. Затоа што, извинете, кому во оваа земја би требало нешто да му значи тврдењето дека од книжевноста тешко се живее? Дали знаат писателите и […]

Изнајми Москва

Планот за спасување на градбите почнува со аукција. Откако новиот стопан ќе победи на аукција, тој ја добива зградата на 49 години. Се додека не го реновира објектот, кираџијата ќе плаќа полна кирија по пазарна цена. Откако ќе заврши реновирањето, киријата се спушта на 1 рубља за метар квадратен. Градежните компании проценуваат дека реновирањето на […]

Партибрејкерот Пујол

Барселона го растури Рајо Ваљекано со 0:7, а стрелец на петтиот гол беше Тиаго Алкантара. По постигнувањето на голот, тој и Дани Алвеш започнаа прослава со танцување, но нивната забава веднаш беше растурена од капитенот Пујол. На Рајо Ваљекано, тимот од предградието на Мадрид, му се заканува испаѓање од шпанската Примера, па прославата на Алкантара […]