Пролетери од сите земји, напијте се

На таа прва средба ниеден од двајцата дечки (имале по 24, 26 години) не бил аматер во поглед на пиењето. Маркс својот џигер го има силувано за време на својата прва и последна година на студирање на универзитетот во Бон. Неговиот татко тој негов период го раскажува како период на “диво лумпување’ на синот. Карл […]

Фалкао го понижи европскиот шампион

Радамел Фалкао докажа дека е еден од најдобрите напаѓачи во Европа. На Колумбиецот му беа потребни само 45 минути да постигне хет-трик и да го реши Суперкупот на Европа. Фалкао ја затресе мрежата на Чех со прекрасен погодок уште во 7-та минута, а со уште една мајсторија во 19-та минута зголеми на 2:0. Колумбискиот „тигар” […]

Злато и светски рекорд за Наковска-Бикова

Македонската стрелачка имаше најдобар резултат во квалификациите остварувајќи нов светски рекорд со погодени 381 круг. Во финалето таа на овој резултат додаде уште 94,7 круга и со 475,7 круга го освои златниот медал и постави нов рекорд на Параолимписките игри. На втората позиција заврши Русинката Клименченко, а бронзениот медал го освои Јаванмардидодмани од Иран. Ова […]

Бразил легализираше тројки

Целата работа ја започна нотарка од сојузната држава Сао Паоло, која прифатила да го заведе бракот на двете жени со еден маж. Во своја одбрана таа објаснува дека тројцата заслужуваат да имаат права на семејство и дека нема закон што го забранува тоа. Како што објаснуваат од канцеларијата на нотарката, идејата на бракот е да […]

Ориз со јајца

Време на подготовка:30 мин. Време на готвење:20 мин. Вкупно време:50 мин. Порции 4 лица Состојки 3 1/2 лажици масло 220 гр. шунка, ситно сецкана 1 кромид, исецкан 1 чешне лук 300 гр. замрзната мешавина од морков, грашок и пченка 650 гр. ориз 2 јајца 3 лажици соја сос Подготовка Сварете ја мешавината од моркови, грашок […]

Кокосови колачиња

Време на подготовка:20 мин. Време на готвење:10 мин. Вкупно време:30 мин. Порции 36 парчиња Состојки 180 гр. путер 180 гр. кафеав шеќер 60 гр. бел шеќер 2 јајца 1 лажичка ванила екстракт 1 ќесичка пудинг од кокос 1 лажичка прашок за пециво 480 гр. брашно 120 гр. кокос Прелив 60 гр. путер 30 мл. млеко […]

Двајца Македонци на најтешката трка на светот

За прв пат во историјата на оваа трка ќе се појават и двајца Македонци. Наши претставници на овој ултра маратон се Трајче Панковски и Жикица Ивановски. Неодамна тие беа учесници и на големиот маратон во Италија во Кортина Д’Ампецо каде Жикица Ивановски го освои 36-тото место од 600 учесници. Поради неповолните услови маратонот околу Мон […]