Интер го разби малерот на Џузепе Меаца

Интер го урна проклетството на Џузепе Меаца. По поразите од Хајдук, Рома и Сиена и нерешените со Васлуи и Рубин, екипата на Интер конечно победи на домашен терен во новата сезона. Тие поведоа во 17-та минута кога Родригез играше со рака во својот шестнаесетник, а пеналот успешно го изведе Диего Милито. По неколку пропуштени шанси, […]

Моќен Реал го прегази Депортиво

Реал Мадрид и Барселона имаа одлично загревање за дербито кое ќе се одигра на 7 октомври. Вчера Барселона од 2:0 успеа да направи целосен пресврт и да триумфира со 2:3 на гостувањето кај Севиља, а денес Реал Мадрид славеше уште поголема победа со пресврт против Депортиво. Први поведоа гостите со голот на Рики, но фудбалерите […]

„Хемингвеј и Гелхорн” (2012)

Марта Гелхорн била јака жена – една од славните воени дописници на 20. век, таа известувала од речиси сите големи воени конфликти кои се случувале (а се случувале) во текот на нејзината 60-годишна кариера: Шпанската граѓанска војна и други воени жаришта во Европа во Втората светска војна, Виетнам, Блискиот исток, Латинска Америка, Бурма. Преправена во […]

Песни мои

Еден ден кога ќе заминамеден ден кога ќе си одамќе ги оставам моите песнистарото друштво да ги запее Песни мои, песни моине ме обвинувајтеостанете со другаритеи за мене живејте О Данка, Данка, о Маријаеј Бранка, Бранкапроклета е оваа неделаО мајко што ме родикога среќа немам јасго допрев дното на живототпроклета е оваа недела Ви ја […]

Аферата Драјфус на италијански начин

Врховниот суд на Италија ја потврди 14 месечната затворска казна за Алесандро Салусти, моментално уредник на десничарскиот весник Ил Џорнале, во сопственост на медиумската империја на Берлускони. Контроверзно во случајот е што текстот кој е оценет како навредлив е напишан од анонимен автор, потпишан со псевдоним Драјфус. Станува збор за постар случај, од 2007-ма година, […]

Пердуви, трепки и вреќи

Гледам се вртка по Фејсбук еден цртеж… На него еден куп плавуши, секоја иста, дотерана, секоја со различно парче шминка во рака, затрепкана, со duckface. Меѓу сите нив, една бринета, со кратка коса, со старки и дуксер и задлабочена во книга. Ботом лајн, цртежот сака да каже, као, повеќе вредат паметни од глупи, разбирам јас. […]

Шок на Олд Трафорд, лондонското дерби за Челси

ПРЕМИЕР ЛИГА – 6. КОЛО: Манчестер Јунајтед – Тотенхем 2:3 (0:2)Нани 51, Кагава 54 – Вертонген 2, Бејл 32, Демпси 52[media file=”/files/offside/2012/09/29/utd.mp4″] Арсенал – Челси 1:2 (1:1)Торес 20, Мата 53 – Жервињо 42[media file=”/files/offside/2012/09/29/arsenal.mp4″] Норич – Ливерпул 2:5 (0:2)Морисон 61, Јолт 87 – Суарез 2, 38, 57, Шахин 47, Џерард 68[media file=”/files/offside/2012/09/29/liverpool.mp4″] Фулам – Манчестер […]

„Големата“ Цибона на колена пред МЗТ

Одлично деби на МЗТ Скопје во регионалната кошаркарска лига. Македонскиот шампион ја потопи Цибона во салата „Дражен Петровиќ”. Кошаркарите на МЗТ имаа добар старт и поведоа со 2:5 со поените на Стојановски и тројката на Дејвис, но потоа домаќините направија серија од 10:0 за 12:5 по осум минути, а до крајот на првата четвртина МЗТ […]