Челси му се одмазди на Јунајтед на уште еден луд натпревар

Пред само три дена Манчестер Јунајтед го победи Челси со 2:3 на натпревар со два црвени картони и пет гола од кои еден автогол и еден нерегуларен, а денес овие две екипи се сретнаа во осминафиналето од Лига купот и повторно одиграа натпревар за паметење. Челси беше на прагот на нов пораз затоа што Манчестер […]

Лесна победа на ракометарите против Швајцарија

Најдобрите македонски ракометари успеаја да ги надминат проблемите на релација репрезентација-РФМ и без повредениот Мојсовски и суспендираниот Ристовски, избраниците на Шундовски ја надиграат Швајцарија. По израмнетиот почеток во воведните шест минути, следеше целосна доминација на нашите ракометари кои полека ја градеа предноста и на полувремето имаа водство од 17:9. И на стартот на второто полувреме […]

Франција му го пушти УЈП на Гугл

Веста ја пренесува магазинот Le Canard, според кој владата само што ја завршила истрагата за тоа како компанијата ги движи своите приходи преку границите на Франција. Во основа оданочувањето е за профитот што компанијата го направила во Франција, ама било фактурирано од Ирска, каде што корпоративните даноци се далеку пониски. Целата работа оди вака: најголемиот […]

14 милиони гледачи на стадионите во Премиер лигата

Во Премиер лигата од година на година се забележува зголемување на бројот на гледачи, а растот е повпечатлив ако се знае дека вкупната бројка на гледачи во моментов на сите натпревари е поголема од онаа од минатото и покрај тоа што тогаш се играле повеќе натпревари. Сè до 1995-та година во Премиер лигата играа 22 […]

Прошка за подолг живот

Истражување од 2005-та покажа дека квалитетот на сонот е позитивно поврзан со простувањето а негативно е поврзан со желбата за одмазда. Со други зборови, омразат кон некого води кон несоница. Една претходна студија ги спореди психолошките реакции на различни видови прошка. Истражувачите прво направија две групи по основа на тоа дали “простуваат по навика” или […]

Видео технологијата веќе се користи во фудбалот

Технологијата на гол-линијата ќе започне да се користи од декември, но фудбалот е далеку од воведување на видео технологија и снимките не смеат да се користат при донесување на одлуки. Тоа значи дека ако некој гол е постигнат на нерегуларен начин и тоа се гледа на видео снимка, судијата не смее да ја смени одлуката. […]