Мекејлеб загуби во Сиена, Антиќ славеше во Истанбул

Кошаркарите на Бешикташ беа рамноправен противник само во првата четвртина, а потоа на контролата на играта прејде во рацете на Олимпијакос. Од втората четвртина па се до крајот на натпреварот, екипата на Олимпијакос го имаше водството и на крајот славеше со 60:79 со што му го нанесе и 9-от пораз на Бешикташ по исто толку […]

Околу Земјата има уште милиони слични на рускиот метеор

Астероидниот појас е сместен некаде меѓу орбитите на Марс и Јупитер и според научниците тој врие од метеори кои се далеку поголеми од оној што урди во Русија. Според процените на НАСА има околу 4.700 астероиди во близина на Земјата и кои се доволно големи за да го преживеат влегувањето во атмосферата и да направат […]

На маката се познава порното

Во колекцијата на 43-годишниот Еарли Џонсон имало порно материјали од изминатите 40 години, кои во најголем дел се фокусирале на црните актери, бележејќи ги како старите така и новите ликови. Освен порното на Џонсон му биле украдени и 3 телевизори, меѓу кои и еден тазе купен 3Д ХД телевизор, кој го спремал за гледање порно […]

Сеќавањата ни страдаат од љубов

Со истражувањето објавено во журналот Personality and Social Psychology, тимот психолози од Универзитетскиот колеџ Редимер (Онтари), довербата ја дефинираат како: “Очекувањата дека можеш да се потпреш на партнерот да одговори на твоите потреби и да го промовира она што ти е од најголем интерес, и сега и во иднина.” Во оваа дефиниција “очекувањето” се базира […]

Полицаец навреди навивачи и остана без работа

Полицаецот Томи Мекриндл кој бил задолжен за надзор на навивачката група на Селтик „Зелена бригада” на својот фејсбук профил напишал дека неговото занимавање е „Уништување на штетници и термити”, а тоа предизвика жестока реакција во клубот. Раководните луѓе на Селтик веднаш го осудија овој чин на полицаецот и го пријавија случајот во полиција. Написот на […]

И писателите имаат тела

(горе) Марк Твен, 1883.Слика на Бредбери која (не) буди вакви желби Ќилимот на Норман Мајлер. Лоренс Дарел по чорапче. Вилијам Бароуз и Ален Гинзберг. Пак Гинзберг со Питер Орловски Хенри Милер и пријателките (добро, не е тој гол, тие се, ама тој ги поддржува) Колет (Сидон-Габриел Колет) и дивите животни. Цар – Мишима и последиците […]

Цимерот на Папата

Монсињор Георг Генсвајн ќе продолжи со својата функција како секретар и кај следниот папа, меѓутоа приватно, после работа ќе живее со Папата во пензија. На прашањето за евентуалните конфликти, околу тоа што еден човек ќе биде близок со двајцата понтифи, портпаролот на Ватикан одговорил: “одлуката е јасно разгледана и е донесена заради едноставност. Верувам дека […]