МЗТ повторно го зграпчи пехарот во Купот

Кошаркарите на Куманово по вчерашниот пресврт против Кожуф во кој имаа негатива и од 19 коша разлика влегоа доста помотивирано во финалето. Во првата четрвтина остварија водство од 20:14 и демонстрираа голема борба под кошевите. Урош Луковиќ на 3 минути до крајот со атрактивно забивање ја крена на нозе кумановската публика. Еуфоријата на Кумановчани како […]

Како да убиеш држава преку ноќ?

Четврток, 14ти Март 2013Никозија, Кипар На работа со колегата разговараме и нафрлуваме последни идеи за тоа како треба да изгледа презентацијата. Последен преглед на Power Point слајдовите, се е ОК, поздрав и се гледаме вечер. Тема: ‘The Impact of Fiscal Multipliers in the Greek MOU. What are the lessons for Cyprus.’ Или на нашки кажано, […]

Трослојна торта со вишни

Време на подготовка:45 мин. Време на готвење:40 мин. Вкупно време:1 ч. 25 мин. Порции 10 лица Состојки 6 белки од јајце 320гр. шеќер во прав 2 лажички бел оцет 1 лажица +2 лажички пченкарно брашно 1 лажичка ванила екстракт 500гр. цреши без семки (може замрзнати) 70гр. шеќер во прав 200мл. вода 2 лажици џем од […]

Говедски стек со ротквици

Време на подготовка:10 мин. Време на готвење:20 мин. Вкупно време:30 мин. Порции 4 лица Состојки 4 x 150гр. говедски стек 2 лажички маслиново масло 120гр. зелена салата 400гр. варена леблебија 450гр. цвекло, сецкано 1 главица црвен кромид, тенко сецкан 200гр. фета сирење Подготовка Премачкајте ги стековите со масло и зачинете ги со сол и бибер […]

Пилешка супа

Време на подготовка:20 мин. Време на готвење:40 мин. Вкупно време:60 мин. Порции 4 лица Состојки 2 лажици маслиново масло 1 главица кромид, ситно сецкан 2 чешниња лук, ситно сецкан 1л. пилешка супа од коцка 2 лажички ситно рендана кора од лимон 600гр. компири, излупени и исечени на коцки 400гр. пилешки гради, исечени на тенки ленти […]

Шармантните лаги на Минхаузен

Хиеронимус Карл Фридрих фон Минхаузен, германски благородник, се придружил на руската армија и учествувал во два похода против Отоманските Турци, за по враќањето дома да почне да склопува неверојатни приказни за сопствените авантури. Фикционализацијата на овој лик почнала во 18. век кога биле објавени 17 приказни кои му се припишувале токму на овој благородник, кој […]