На Кина почна да и станува срам од Кинезите

“Динг Џинхао беше тука,” е натписот на 15-годишниот тинејџер на 3.500 години стариот храм што го предизвика срамот. Од тогаш неговите родители се извинија, а туристичкиот водич на турата изјавил дека “никогаш не видел такво однесување од туристите.” Проблемите со кинеските туристи не се ограничени на Египет, ниту нови. На влезот на Лувр, има знак […]

Голгетерите кои оставија голем белег

Џексон Мартинез (Порто) Наследникот на Радамел Фалкао и негов сонародник од Колумбија блесна во неговата прва сезона во Европа. На 30 првенствени меча постигна 26 гола, ја прослави шампионската титула, а постигна 3 гола и во Лигата на шампионите. Вилфред Бони (Витезе) 24 годишниот напаѓач од Брегот на Слоновата коска имаше фантастична сезона во тимот […]

Совети од милијардерите за новите дипломци

Стив Џобс: Живеј го секој ден како да ти е последен Кога имав 17 години прочитав цитат кој отприлика гласеше: “Ако живееш секој ден како да ти е поседен, еден ден ќе бидеш во право.” Ми остави впечаток и од тогаш во изминативе 33 години, секое утро кога ќе се погледнев во огледало се прашував […]