Германските навивачи бараат либералност на стадионите

Германските фудбалски фанови сметаат дека социјалните проблеми треба многу повеќе да се решаваат преку најважната споредна работа во светот особено разните форми на дискриминација, а тоа го бараат со поголема ангажираност од страна на спортските институции. Според резултатите на „YouGov” 56% од анкетираните навивачи сметаат дека Европската и Светската куќа на фудбалот не прават доволно […]

Колку чини Вог без ниту една реклама

За овој број предвидени се 280 реклами што зафаќаат една страна и 45 реклами што зафаќаат две страни една до друга, во оваа варијанта цената на Вог е околу 12 долари. Во меѓувреме на Крегслист се појави понуда за септемврискиот Вог само со статии, во која сите реклами се или исечени или скриени со црно. […]

Тома

Па тогаш со што заслужил еден таков човек рубрика во Време? Епа, госпоѓо тоа тешко се објаснува. Причината e, помалку или повеќе, бизарна: знаете, тој беше најдобар. Видете, неговата приказна почнува во селото Печењевац кај Лесковац. Бидејќи таму немало работа, морал да замине во град да заработи парче леб. Работел најтешки физички работи, во градежништво […]

Аргентинската федерација по стапките на ФФМ

Аргентинската фудбалска асоцијација со поддршка од владата и властите од Буенос Аирес одлучи да им забрани на навивачите да патуваат на гостински натпревари, а одлуката за сега се однесува за натпреварите од аргентинската првенство која ќе трае до почетокот на идната година. Фудбалот во Аргентина каде се поминати 9 кола од новата сезона е проследен […]

Грција наликува на предвоена Германија

Измачената влада во Атина уапси 5 заменици и 15 други активисти на фашистичката партија Златна Зора, вклучувајќи го и лидерот Николаос Михалолиакос. Грчкиот устав не дозволува директно забранување на партии, но властите успеаа да го заобиколат тоа класификувајќи ја Златна зора како криминална организација и поврзувајќи ја со убиството на еден левичарски музичар од пред […]

Гласови кои ни доаѓаат

“Постои многу и сегашна и стара музика за која би можел да зборувам. Но сакам да ја искористам приликата да спомнам музичар за кој никој не слушнал и кој повеќе припаѓа на утрешната отколку на денешната музика. Томас Линдзи е непознат пеач за кој искрено верувам дека е ужасно важен. Има од оние гласови кои […]

Теријаки пилешко

Време на подготовка:15 мин. Време на готвење:25 мин. Вкупно време:35 мин. Порции 4 лица Состојки 500гр. пилешко бело месо, исецкано на коцки од околу 3см. 1 лажица масло 300гр. ориз 2 чили пиперчиња, исецкани без семе 1 морков, изрендан 100гр. зелка, ситно исецкана Теријаки маринада 20мл. соја сос 20мл. вода 10гр. шеќер 1 лажица Ворчестер […]

Последниот оброк на Ентони Бордејн

Телото е рингишпил, не е храм.Тони Бордеин Човекот може да го искористите за разјадување пребирливи деца кога се фемкаат за боранија; само покажете им што сè тој става во уста и притоа знае да ужива во боговски средениот живот во кој патува 250 дена во годината а во остатокот живее во Њујорк со својата сопруга […]

Сингапурците наместиле преку 100 натпревари

Со помош на поткупување, но и примена на сила, озлогласената група предводена од Дан Тан кој неодамна беше уапсен, наместила стотина натпревари. Оваа група имала конекции со криминални групи од другите земји кои им помагале при местењето. Според Интерпол, оваа мрежа годишна прави обрт од неколку милијарди евра, а во февруари оваа година Европол откри […]