„ЛАДНОКРВНО УБИСТВО“ од Труман Капоти (БОНУС: ИНТЕРВЈУ СО ПРЕВЕДУВАЧКАТА НА КНИГАТА)

Иако е напишан токму вака, со големи букви, на петата страница од македонскиот превод, верувам дека многумина не го забележуваат, и почнуваат да ја читаат книгата доволно ладнокрвни кон нејзината содржина. За во еден момент да стане јасно дека дури и најперверзниот писателски ум не би можел да измисли нешто толку морничаво колку приказната за […]

Родителите на Тијана решија дека 2-та милиони евра се нивни

Српски Курир пренесува дека родителите пред неколку дена ги подигнале 2-та милиона евра од сметката во српска Комерцијална банка, на која пари донираа луѓе од цела Србија и регионот, за малата Тијана да може да оди на операција на трансплантација на срцето во Хјустон. Во хуманитарната акција се собрани повеќе пари, меѓутоа дел беа потрошени […]

How I Met Your Father

Ко-авторите на Како ја запознав мајка ви, Картер Бејс и Крег Томас, заедно со Емили Спивеј, веќе пишуваат сценарио за пилотот на Како го запознав татко ви, шоу за група пријателки од Њујорк од кои една се обидува да го најде својот иден сопруг. За сега се разгледува и идејата новите ликови да бидат претставени […]

Манијаците и Питарите “го запалија“ Сараево

Во Сараево синоќа во центарот на вниманието беше големото градско дерби помеѓу Железничар и Сараево, а најзаслужни за шмекот на овој натпревар како и секогаш се погрижија двете најголеми навивачки групи од БиХ кои приредија празник за очи. Ривалстовото на овие два клуба од главниот град на БиХ датира од 1954 година, а вчера на […]

Колку вода се троши за да наполниш еден литар вода?

Крајниот просек, за компаниите од Северна Америка е 1,39 литри вода, за флаширање на 1 литар вода. Ова е далеку под глобалниот просек на останатите течности. За истата количина на газирани пијалаци потребни се 2,02 литри вода, за пиво потребни се 4 литри, за литaр вино требаат 4,74 литри. Кај жестокиот алкохол, просекот е 34,55 […]

Амазон даровен

Амазон има и посебен клуб за лицата со најголем број на коментари, Амазон Вајн, во кој се влегува само со покана од компанијата. На членовите, Амазон најмалку еднаш месечно им испраќа листа на производи. Тие имаат право да изберат само два производа од листата што ќе ги тестираат и за кои ќе напишат рецензија во […]

Карта за НБА натпревар за „само“ 15 илјади долари

Натпреварот помеѓу ЛА Лејкерс и Мајами Хит кој ќе се одигра на 23 јануари следната година е еден од дуелите кои вистинските НБА фанови не смеат да ги пропуштат оваа сезона. До тогаш се очекува Коби Брајант целосно да има заздравено од повредата, па овој натпревар ќе биде вистинска борба помеѓу него и Леброн Џејмс. […]

Махер и малер на колото

Махерот: Малерот: Имате ли и вие некое ливче да се пофалите или да се пожалите за една што ве зафркнала? Пишете ни на Фејсбук, Твитер или на sport@trendolend.mk Покажи колку те бива за типување: играј | упатство за играње | правила