МЗТ потклекна пред Цибона

18-кратниот шампион на Хрватска му го нанесе шестиот пораз на МЗТ по десет одиграни кола во Јадранската лига и покрај тоа што македонскиот шампион имаше огромно водство и доминираше во текот на првото полувреме. МЗТ тргна моќно уште од самиот почеток и со одлична одбрана и добар напад по првите десет минути имаше предност од […]

Достоен пораз за „Црвено црните“

Без никакви стеги и притисок ракометарите на Вардар влегоа во најтешкиот дуел од групата каде командува најголемиот фаворит за титулата, тимот на Барселона. Изненадувачкиот нерешен резултат во Скопје беше дополнителна мотивација за јуначки пристап на овој натпревар. Домаќините стигнаа до првото поголемо водство од 6:2, но не поради големата надмоќност, туку поради големиот број на […]

Кој е најдобриот супер-автомобил на светот според Топ Гиар

“Техничките статистики можат да бидат направени да лажат. Ова значи дека чисти статистики можат да раскажат само дел од приказната. Другиот дел е генерално субјективен и доаѓа под огромен притисок од чисто ненаучни фактори како вкус и наклоност. Работи кои не можете да ги измерите со ниту еден микрометар и не можете да ги погодите […]

Тортички (Капкејкс)

Состојки За тортичките ќе ви треба: 60 грама брашно 60 грама шеќер 45 грама путер 1 јајце Половина кафена лажичка прашок за пециво За филот ќе ви треба: 3 супени лажици обично брашно 120 милилитри млеко 100 грама шеќер 112 грама путер 1 кафена лажичка лимонов сок Чоколаден аромат или прехрамбена боја Екстракт од Ванила […]

Свинска шницла

Состојки 2 свински шницли 2 јајца 200 грама брашно 200 грама презла од бел леб 1 кафена лажичка сладок црвен пипер Еден лимон Сол и бибер Маслиново масло Подготовка Чекор 1: Прво треба да ги омекнеме и израмниме шницлите. Можеби можете да купите месо кое е веќе подготвено ако имате „месар кој сака шницли“, но во […]

Омлет со слатки црвени пиперки

Состојки 3 големи цели печени црвени пиперки 6 јајца 100 милилитри млеко Магдонос за гарнир Сол и бибер Маслиново масло Подготовка Чекор 1: Исечкајте ги црвените пиперки на тенки ленти. Овде користиме однапред подготвени слатки црвени пиперки кои се лесни за сечкање, но можете и сами да ги испечете и излупите пиперките. За овој рецепт ќе […]

Како се случи најголемиот грабеж на дијаманти

Деновиве францускиот весник Nice Matin ја објави снимката од безбедносната камера од грабежот. На неа крадецот крајно смирено со пиштол влегува во дуќанот, го вперува кон тројцата стражари и сопственикот, ја подигнува торбата со дијаманти и си заминува. Кражбата вкупно трае помалку од една минута, а крадецот кој бега со 72 парчиња накит се уште […]

Хрватските писатели проплакаа

Против референдумското прашање изјавија дека ќе се изјаснат голем број хрватски јавни личности, музичари, филмаџии и писатели. Хрватскиот ПЕН центар завчера закажа прес конференција на која требаше да биде соопштен и неговиот негативен став. Но таа беше прекината од еден нивен колега – писател. Предраг Раос (1951) е тој хрватски писател и преведувач, а – […]

Зошто Путин секогаш доцни?

Во понеделникот Путин на Папата му задоцни 50 минути на официјално договорената средба. Овој пат, Путин имаше оправдание бидејќи пред неговиот хотел во Рим беше собрана група жени кои протестираа во знак на поддршка на Пуси Рајот. Додека во Италија доцнењето мина релативно мирно во медиумите и кај домаќинот, во Јужна Кореја кога Путин му […]