Благо подобрување за Шумахер

Михаел Шумахер бил опериран во 22 часот, а операцијата траела околу два часа. Медицинскиот тим констатирал мало подобрување, но сепак следните два дена најверојатно ќе бидат клучни за неговата неизвесност. „Ситуацијата се уште му е критична, но во однос на вчера малку е подобрена. Синоќа во согласност со неговото семејство одлучивме повторно да го оперираме […]

На трудот црни бездомници

Проектот за чистење на Фукушима е комплетно финансиран од државни пари, а средувањето на областа поголема од Хонг Конг ќе чини околу 35 милијарди долари. Во октомври бездомниците од железничката станица во Сендаи беа собрани и потоа однесени да работат на расчистување на радиоактивната почва и отпадоците во Фукушима. Според полициските извештаи тие за тоа […]

Умереното пиење и имунитетот

Луѓето кои умерено пиеле алкохол имале помали шанси за смрт, тврдат од Универзитетот за Здравје и Наука од Орегон. Откритието се базира на истражување на мајмуни кои биле вакцинирани против сипаници. Потоа биле поделени во две групи – едната со пристап до 4-процентен етил алкохол и едната со пристап до шеќерна вода (нормално им биле […]

Офсајд лик на годината: Винсент Тан

И покрај тоа што Малезиецот Винсент Тан го спаси клубот од финансиските проблеми и го врати клубот во Премиер лигата по пауза од 51 година, тој бргу стана најомразен лик. Откако Тан го купи клубот во 2010-та година, „сините птици” се претворија во „црвени змејови”. Традиционалната сина боја на дресовите ја замени со црвена, а […]

Чоколадни елка тортички

Состојки 40 грама брашно 40 грама шеќер 40 грама путер 3 лажички какао 1 големо јајце Една ипол лажичка прашок за пециво Една ипол лажичка млеко Една ипол лажичка кафе За филот ќе Ви треба: Зелена прехрамбена боја 3 лажица обично брашно 120 милилитри млеко 100 грама шеќер 112 грама путер 1 лажичка лимонов сок […]