Завршува ерата на Дејвид Штерн

Повлекувањето од НБА лигата Дејвид Штерн го најави при крајот на 2012 година кога изјави дека на 1 февруари 2014 година ќе одбележи точно 30 години работи како прв човек na најквалитетната и најатрактивна лига во светот. 71 годишниот Штерн стана дел од НБА во 1967 година како правен советник, а во 1980 година беше […]

ЦИА и наивната тајна служба на Полска

Според моите пресметки димензиите на овие две кутии би требало да бидат барем 80х80х20 сантиметри (гајба пиво е 40х30). Плус би требало да бидат изработени од некој посебен картон, бидејќи секоја од нив би тежела по 70 килограми. Го поканувам полковникот Андреј Дерлатка (заменик директор на тајните служби во 2003-та, која ја извршил трансакцијата), да […]

Вардарки го стартуваат четвртфиналниот поход

Индира Кастратовиќ, Билјана Црвенковска и најдобрата ракометарка во светот за 2013 година, Андреа Лекиќ беа расположени и пријатно изненадени од големата медиумска поддршка на прес конференцијата, а истото го бараат и мечот. „Имавме доста време да се подготвиме за време на паузата, а доволно време го анализиравме и противникот. Во недела не очекува спектакл на […]

Тимот кој знае најдобро да профитира од тргување со играчи

За големите клубови кои се борат за висок пласман и излез во Европа трансфер периодот за фудбалери секогаш претставува повод за што поголемо засилување од своите конкуренти, но некој во тој случај треба и да профитира, а тоа најдобро го прави тимот од стадионот „Фриули“. Удинезе веќе со години наназад купува млади и талентирани играчи […]