Рускиот “Блеквотер” го окупираше Крим

Во текот на денот рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, во телефонски разговор му пренел на државниот секретар Џон Кери дека ниту еден руски војник не е распореден надвор од базата на Црноморската флота. Вневедомственаја охрана функционира како приватна компанија која има посебен оддел во руското министерство за внатрешни работи. Таа најмува платеници чија […]

Празднујем праздников

[video:http://youtu.be/7XcTyEKSnYg width:465 height:300 autoplay:1] По канонадата праЗНици (Нова година, па Божиќ, па пак Нова година, па пак и пак Кинеска нова година, па Трифунтин (чудниот њуејџерски микс на чоколадо и вино) по којшто следи речиси, за жал, подзаборавеното Сретение (среќа произлезена од средба – фонетски среШТа-среЌа, како свеШТа-свеќа), би исправил една јазичка неправда произлезена од […]

Европскиот првак не е најпопуларен клуб во Германија

Минатата година Баерн Минхен ја освои тројната круна, а моќта против Борусија Дортмунд, освен во Бундес лигата ја демонстрираше и во финалето од Лигата на шампионите кога славеше со 2:1.  Но „Милионерите“ и покрај тоа што мака мачат за да се носат во сите погледи со моќниот Баерн, кој сезонава делува опасно и кој ќе […]

Луѓето што заработуваат 1 милион долари месечно од твитање

ЦЕО на компанијата е 30-годишниот Ерик Дамиер, а останатите ко-основачи имаат 17, 19 и 36 години. Тие почнуваат со работа во последната недела од ноември и во текот на декември заработуваат 800.000 долари, па потоа уште 120.000 долари во првата недела од јануари, пред на кратко да прекинат со работа заради средување на технички проблеми. […]

Најдолгиот пат до финалето на Вембли

Тимот кој се бори за опстанок во Премиер лигата до финалето од Лига купот стигна откако ги елиминираше Челси и Манчестер Јунајтед. Со тоа привлече свој страствен навивач кој ќе окапа цел ден во авион само за да ги бодри 90 минути на Вембли. За финалето против Манчестер Сити, тој реши да фати авион од […]

Не, Оскарите нема да имаат публика од 1 милијарда

Минатата година Оскарите имаа 40,3 милиони гледачи од САД (со што беа 7-мо најгледано шоу во САД за 2013-та, сите останати во топ 10 беа од НФЛ). За да се оствари “магичната” бројка Оскарите ќе треба пред телевизор да соберат уште 960 милиони луѓе од остатокот од светот. Според овие бројки излегува дека 13% од […]

Украина меѓу змијата и магарето

Русија звецка со оружје во близина на границата со Украина но тоа е веројатно само правење атмосфера за останатите алатки со кои Путин ќе ја казнува Украина за направениот политички пресврт. Затегнувањето на ситуацијата во Крим е оочекувано со оглед на составот: мнозинство Руси но и околу 35 проценти Украинци и Татари усојузени зашто вториве […]