Ракометот во Македонија е повеќе од спорт

Често у животот знам да лаам и кога треба и кога не треба. Во принцип, никад не сум имал проблем со недостаток на зборови, ама во неделата во Хамбургер Шпортхале го осетив значето на ОСТАНАВ БЕЗ ЗБОРОВИ во вистинска смисла на зборот. Два саата после утакмица се уште ми беше тешко да ги ставам емоциите […]

Интелигенција на изволте

Студијата на Карловиот Универзитет во Прага покажала дека луѓето поврзуваат одредени карактеристики на човечкото лице со висока интелигенција. Во истражувањето испитаници анализирале фотографии на 80 луѓе (по 40 мажи и жени), кои биле фатени со неутрален израз на лицето (ниту смеење, ниту муртење), без накит и козметика. Секој од учесниците требал на скала од 1 […]

Нејмар е најкористен за репрезентативните настапи

Фудбалската швајцарска опсерваторија CIES направи анализа именувана како 2014 World Cup Preview која се однесува на 32 селекции кои ќе учествуваат на Светското фудбалско првенство во Бразил кое стартува на 12 јуни. Податоците всушност се однесуваат на репрезентациите и нивните членови кои преку квалификацискиот циклус обезбедиле пласман на Мундијалот, со исклучок на домаќинот Бразил на […]

Како до совршени гради и совршен задник? Не така.

И така стада жени кликаат и ревносно ги следат советите до совршениот задник и градите што секогаш будно гледаат нагоре, со желба да ги наместат да останат такви засекогаш, или барем додека не победи конечно гравитацијата што будно и стрпливо те чека веќе 40-50 години. Како референца, или „ОВА МОЖЕ ДА БИДЕТЕ И ВИЕ”, ги […]

Царевите од Paddy Power со нов сеир

Навивачите на Манчестер Јунајтед пред натпреварот против Астон Вила долго се фалеа за пораката која планираат да му ја испратат на Дејвид Мојс со авион преку Олд Трафорд, па Paddy Power имаше време да смисли и своја кампања. Неколку минути откако над Олд Трафорд прелета авионот со пораката до Мојс од навивачите на Манчестер Јунајтед […]

Махер и малер на колото

Махерите: Малерите: Имате ли и вие некое ливче да се пофалите или да се пожалите за една што ве зафркнала? Пишете ни на Фејсбук, Твитер или на sport@trendolend.mk Ако не ви оди во кладилница, пробајте се на Типстер.

Ако сакаше, ќе ја освоеше третина Украина

Ако се земат во предвид десетиците илјадници војници што Русија ги распореди на украинската граница, не може да се сомнева дека Путин уште не направил нешто заради тоа што се двоуми. “Капацитетот на овие сили е доволен да се освои речиси третина од Украина ако Путин го сакаше тоа, меѓутоа би било многу тешко да […]

Викенд на бизарни автоголови

Фудбалерите на Лацио успеаа да слават против Парма со гол во 93 минута, но на 10 минути до крајот домашните навивачи беа во шок откако дефанзивецот Сијани му ја протна топката на својот голман низ нозе. Маркети и не помина така лошо. Неговиот колега од Аузбург прими 3 гола од Мајнц и плус полна во […]