Мадридско финале во Лисабон

Челси – Атлетико Мадрид 1:3 (1:1)Торес 36 – Адриан 44, Коста 61, Туран 72  Атлетико Мадрид продолжува да ја следи традицијата која вели дека последните четири екипи кои ја елиминирале Барселона потоа успевале да ја освојат Лигата на шампионите. За тоа ќе имаат многу тешка задача против градскиот ривал Реал Мадрид со кој ќе се […]

Почина Боб Хоскинс

Неговите позначајни улоги се во „Бразил”, „Мона Лиза”, „Сирени”, „Кој го намести зајакот Роџер”, „Хук”, „Супер Марио“, а неговото последно актерско остварување е во „Снежана и ловецот” од 2012. За главната улога во „Мона Лиза” на Нил Џордан беше номиниран за Оскар, а за истата доби BAFTA и Златен глобус. Хоскинс бил од сиромашно семејство […]

Флеш-моб на Танец

МАКЕДОНИЈА ЗА ГИНИС – НАЈГОЛЕМОТО ОРО ВО СВЕТОТ НУ „Танец” и „Скопско туристичко лето” реализираат заеднички проект Најголемо оро во светот, со кој Македонија планираме да ја внесеме во Гинисовата книга на рекорди. Мотото на настанот е Цела Македонија – едно оро! Патот од Охрид до Струга не е Македонија, но оние кои по него […]

Ние и Американците – 500 милиони

Интересна ми е оваа фрка околу Украина. Првпат во 20 години да видам како Америте се снебиваат. Кога ќе напишам Амери, мислам на американските трговци со оружје кои заработуваат палејќи сè од што би можеле да извлечат пари, нафта, моќ. Нивното ширење на демократијата веќе е предвидливо. Во секоја земја на која ќе фрлат око, […]

Маркс стана капиталистичка сопственост

Овој издавач тврди дека ги поседува правата за објавување на споменатите текстови на Маркс и на хартија и во електронска форма. Целиот случај и не би бил толку необичен да се работи за друг автор, но кога е во прашање Маркс неговите ставови за споделување на сопственоста на начин кој би им бил корисен на […]

Педигрето на Мурињо или хитот на сезоната?

Челси – Атлетико Мадрид – Ове две екипи се судрија во финалето од Лига Европа на кое Шпанците беа убедливи со 4:1. Во ЛШ имаат само едно соочување, а тоа беше во групната фаза во 2009/2010. На првиот дуел беше 2:2, а во Лондон 4:0 за домаќините. – Жозе Мурињо вечерва нема да може да […]

Гугл се откажува од Нексус

Со новите телефони Гугл планира да воведе малку ред меѓу најскапите Андроид уреди, како Галакси серијата на Самсунг и Уан серијата на ХТЦ. Тука проблемот на Гугл е што овие уреди се испорачуваат со премногу фабрички инсталиран софтвер на производителот (bloatware), што пак влијае на севкупното кориснички искуство со Андроид оперативниот систем. Главни кандидати за […]