It’s all about Benjamins

Д’н вторник. Прв д’н у месец јули, лето господово две илјаде и четрнаесто. Муслимани су у сред Рамазан. Постив. Слушам га оџу редовно на разглас. Нешто вика, повикује Алаха на милост. А и православни су лишени од јајца и млеко овија д’нови. До 11 јули кој поштује Бога и Петровд’н, ќе мора да каже ”не” […]

„Панцирите“ едвај го пробија маѓепсаниот гол на Алжир

Германија – Алжир 0:0 (2:1 по продолженија)Ширле 92` Озил 119` – Џабу 120` Избраниците на Јоаким Лев се изнамачија против неприкосновениот чувар на голот на Алжир кој го покри голот на пресметката во Порто Алегре. Упорните Германци стигнаа до погодок со понош на нововлезениот Ширле кој го отвори резултатот на самиот старт на првото продолжение. […]

Франција се изнамачи за четвртфинале

Франција – Нигерија 2:0Погба 79` Јобо 91` (автогол) Селекцијата на Франција со голема упорност успеа да го скрши отпорот на солидните Нигеријци на кои им потребни само 10 минути за да се изборат за продолженија кои ќе беа трети на ова првенство. Најголемиот проблем за избраниците на Дешамп беше извонредниот Винсент Ениеама кој фати неколку чисти […]

Репрезентативец на Алжир бере урми на 48 степени

Браќата кои играат за две земји Сафир Таидер е роден во Франција, татко му е од Тунис, а мајка му е Алжирка. Го носеше репрезентативниот дрес на Франција во три младински категории, но потоа го избра Алжир откако доби повик за сениорската репрезентација. Сафир ја започна кариерата во Гренобл, потоа се пресели во Болоња, а […]

Диета на база на мраз

Др. Брајан Вејнер, гастроентеролог, ја пишува книгата The Ice Diet, во која објаснува како се слабее со помош на мраз. Книгата е во електронска форма, а Вејнер ја нуди комплетно бесплатно “за да не влезе во истиот куп со останатите промотори на контрапродуктивните помодарски диети.” Неговата логика е дека кога јадеш значителна количина на мраз, […]

Како да црташ во 140 карактери?

Неговиот твитер акаунт „експлодираше” во текот на Првенството во 2010, кога тој твиташе стилизирани имиња и знамиња на националните тимови. Во основа сите фонтови кои ги користи се оние традиционалните, само што комбинирани на вистинскиот начин не даваат текст туку цртежи. Сега, кога е веќе изверзиран, на Хагет му требаат 10-20 минути за секој твит. […]

Нема постење за фудбалерите на Алжир

Министерството за религиозни прашања на Алжир им дозволи на фудбалерите на Алжир да јадат и да пијат вода на денот на одигрување на осминафиналниот меч против Германија.  Во пресрет на денешната пресметка.селекторот Вахид Халилхоџиќ почна да се нервира со новинарските прашања кои не беа поврзани со фудбал, туку со рамазанските пости.  „Пустинските лисици“ станаа првата […]

Чак Бери рецензира панкови

The Sex Pistols “God Save the Queen”: Што е овој толку лут? Гитарската прогресија им е како мојата. Вокалите главно не ги разбирам. А ако си лут на нешто, треба луѓето да разберат на што си лут. The Clash “Complete Control”: Слична на претходната. Ритамот и акордите пасуваат добро. Дечково бил засипнат кога снимал? The […]