Барселона без трофеи имаше најбериќетна сезона во историјата

Финансиските извештаи за сезоната 2013/2014 покажуваат приходи од 530 милиони евра, а тоа е прв пат Барселона да оствари поголеми приходи од половина милијарда евра. Чистата заработувачка изнесува 41 милион, што е за 9 милиони повеќе од претходната сезона. Титулата во Примера отиде во рацете на Атлетико Мадрид, а Копа Дел Реј и Лигата на […]

Како Мурињо му донесе 66 милиони фунти на Челси?

Белгиецот Кевин де Брујне настапи само два пати во дресот на Челси, откако летото во 2013. година за 6,7 милиони фунти дојде од Гент. Многумина се чудеа зошто Мурињо не го игра белгискиот репрезентативец, а тој им одговараше дека нема место за него во конкуренција на Азар, Оскар, Вилијан и подоцна Матиќ. На крајот, Мурињо […]

Режисерско деби на Спрингстин

Последен пат Брус го спомнавме пишувајќи за филмот „Спрингстин и јас“, составен од домашни видеа направени од негови фанови низ целиот свет. Но сега самиот тој се јавува како режисер, на видео за сопствена песна. 10-минутниот филм е инспириран од песната Hunter of Invisible Game (Ловец на невидлив плен), и ја следи содржината на стиховите. […]

Што да правиш со нервоза?

Кога е во прашање чир, ти ќе го добиеш него без разлика дали ќе фучиш низ канцеларија или ќе седиш и ќе крчкаш во тишина. Причината е дека нема никаков доказ дека издувувањето на нервозата ќе влијае некако на веројатноста да добиеш чир, бидејќи тој се појавува од други причини. Што се однесува до срцевите […]

Релативна опасност

Хронично опструктивната белодробна болест вклучува хроничен бронхитис и белодробен емфизем и е една од главните причини за смрт на светско ниво. Болеста започнува со кашлица, замор, губење на здив, проблеми со дишењето и завршува со комплетно уништување на белите дробови. Во истражувањето учествувале околу 8.000 лица, чии здравствени статистики биле редовно пратени во период од […]

Луѓето што прават “Шаркнадо” филмови

[video:https://www.youtube.com/watch?v=aqy2ETOpOUk] Како што објаснуваат за Шаркнадо, главен проблем е да го направиш филмот оптимално глуп, не премногу за да не изгледа комплетно глупо, не премалку за да не изгледа како да си сакал да направиш нешто сериозно ама не ти успеало. Филмот е сниман од студиот Асајлум, кое во своето портфолио има филмови од типот: […]

Манифестот на Манчевски

Парафразирана, познатата изрека на Буковски, дека треба да пишуваш само ако не можеш а да не пишуваш, во верзијата на Манчевски, а сумирана врз основа на овој текст, би гласела – создавај уметност само ако длабоко веруваш во неа, на начин на кој и другите ќе ти поверуваат. Тоа значи без фол, од стомак и […]