СП: Фаворитите со победи го затворија второто коло

Група А: Шпанија – Египет 91:54/Ибака 18 п 8 ск, – Елгамал 16 п 4 ск/ ТАБЕЛА: Шпанија 2-0, Бразил 2-0, Франција 1-1, Србија 1-1, Египет 0-2, Иран 0-2; Група Б: Грција – Филипини 82 : 70/Принтезис 25 п 8 ск – Блејч 21 п 14 ск/ ТАБЕЛА: Грција 2-0, Хрватска 2-0, Аргентина 1-1, Сенегал […]

Бразил убедлив, Франција до првата победа

Второ коло Група А, резултати: Србија – Франција 73 : 74/Радуљица 21 п 7 ск, Богдановиќ 13 п 3 ск – Ловерњ 19 п. 6 ск, Дијао 15 п 4 ск/ Бразил – Иран 79 : 50/Алекс Гарсија 12 п 3 ск, Сплитер 12 п – Јамшиди 13 п/ Шпанија – Египет 22:00  ТАБЕЛА: Бразил […]

Пандев заминува на Босфорот

Откако ги одби понудите на англискиот Лестер и некои клубови од Катар, Пандев денес потпиша 2 – годишен договор со екипата предводена од Чезаре Прандели. Изоставувањето на Пандев од списокот на играчи за плејофот од Лигата на шампионите и од составот за денешното гостување против Џенова, значеше и крај на неговата авантура во Неапол. Покрај […]

Гаучосите поразени од Хрватска, славеше и Доминикана

Ветеранот Луис Скола не можеше сам против триото на Хрватска Симон, Шариќ и Бојан Богдановиќ кои заедно постигнаа 50 поени. Аргентина добро се носеше во првите 2 четвртини, но веќе во вториот дел Хрватска заигра поагресивна одбрана, по што направи серија 9:0 која што ја одржуваше до крајот. По второто коло, Хрватите се први во […]

Архитектонски чир на годината (+наградениот)

Нешто во стилот на „Златната малина”, панданот на Оскарите, Carbuncle Cup (carbuncle = чир, апцес) е награда – контрапункт на наградата Стирлинг за архитектонска исклучителност која ја доделува Кралскиот институт на британските архитекти. Најлошите згради на годината ги номинира јавноста, целиот избор кој започнал во 2006 го спонзорира архитектонското списание Building Design, a името потекнува […]

Тотенхем – Ливерпул на Спортклуб 1

(ФУДБАЛ): Премиер лига: Тотенхем – Ливерпул, 14:30, СПОРТКЛУБ 1 (Типстер) (ФУДБАЛ): Белгиска лига: Клуб Бриж – Андерлехт, 14:30, АРЕНА 1 (Типстер) (КОШАРКА): СП2014: Србија – Франција, 15:30, СИТЕЛ 3 (ФУДБАЛ): Руска лига: Локомотив – Зенит, 16:30, СПОРТКЛУБ 2 (Типстер) (ФУДБАЛ): Холандска лига: Твенте – Феенорд, 16:45, СПОРТКЛУБ 3 (Типстер) (ТЕНИС) УС опен мажи/жени: 17:00, ЕУРОСПОРТ […]

Очекувана доминација на САД и Шпанија, Франција потклекна

Во последниот натпревар од првото коло на Мундијалот, „фуријата“ со 30 поени разлика го победи Иран (90:60). Најрасположен кај фаворитите за златниот медал, Пау Гасол постигна 33 поени, а имаше и 8 скока. Гасол постариот имаше поддршка од неговиот брат, Марк кој уфрли 15 поени на кој додаде и 10 скока. Во меѓувреме, САД демонстрираше […]

СП: Хрватска се провлече, Турција подобра од Нов Зеланд

Група А: Србија – Египет 85:64Теодосиќ 15 п. 4 ск., Радуљица 13 п. – 6 ск., Елгамал 12 п. Група Б: Хрватска – Филипини 81:78 (после продолженија)Богдановиќ 26 п. – Блач 28 п 12 ск.  Група Ц: Украина – Доминиканска република 72:62Јетер 16 поени, Кравцов 13 п. 8 ск. – Франциско Гарсија 18 п. 3 […]

Колку посамоуверен толку попаметен, па и да не е така

“Нашите резултати ја поддржуваат идејата дека лажењето на самиот себе го олеснува лажењето на останатите. Луѓето кои се претерано самоуверени се преценети, а поединците кои не се доволно самоуверени се потценети,” објаснуваат истражувачите од два британски универзитети (Њукасл и Ексетер). Затоа што во истражувањето се вклучени студенти по психологија и антропологија, предмети кои повеќе привлекуваат […]